"Przyszłość Grecji jest w strefie euro"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy wyrazili w środę przekonanie, że przyszłość Grecji jest w strefie euro.

 

Merkel i Sarkozy powiedzieli o tym po telekonferencji z premierem Grecji Jeorjosem Papandreu na temat dalszych działań w sprawie długu Grecji.

 

W niemieckiej koalicji rządzącej nie ustaje spór o walkę z kryzysem w strefie euro. Wbrew kanclerz Angeli Merkel liberałowie dopuszczają plajtę Grecji, a minister transportu Peter Ramsauer ocenił, że wyjście Grecji z eurolandu "nie byłoby końcem świata".

 

W rozmowie z tygodnikiem "Die Zeit" Ramsauer przyznał, że opuszczenie przez Grecję strefy wspólnej waluty byłoby na pewno ryzykowne i bolesne. - Ale nie byłby to koniec świata - powiedział. Jego partia, bawarska chadecja CSU domaga się stworzenia możliwości prawnych wykluczenia z eurolandu krajów notorycznie łamiących dyscyplinę budżetową.

 

Zdaniem polityka CSU próba uniknięcia bankructwa Grecji za wszelką cenę oznaczałaby konieczność "dostarczania temu państwu pieniędzy, niezależnie od tego, czy coś tam się zmienia".

 

Ramsauer sceptycznie wypowiedział się również o planowanym stałym Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym (EMS), który miałby obowiązywać od połowy 2013 r. i służyć wsparciu zagrożonych kryzysem krajów strefy euro. - EMS narzuciłby nam częściowo zobowiązania płatnicze, nad którymi parlament nie miałby żadnej kontroli. To naruszyłoby fundamenty parlamentarnych uprawnień budżetowych - dodał.

 

Minister transportu jest drugim członkiem niemieckiego rządu, który wypowiedział się wbrew stanowisku kanclerz Angeli Merkel w sprawie ratowania Grecji. W poniedziałek wicekanclerz i minister gospodarki Philipp Roesler z koalicyjnej partii FDP ocenił, że kontrolowana niewypłacalność Grecji nie może być tematem tabu. Jego wypowiedź wywołała spore zamieszanie na rynkach.

 

Merkel stanowczo zareagowała na słowa swojego partnera koalicyjnego. - Jeśli upadnie euro, upadnie Europa. Stawka jest bardzo wysoka. Dlatego każdy musi bardzo ostrożnie ważyć słowa. Nie potrzebujemy niepokojów na rynkach finansowych. Niepewność jest już wystarczająco duża - powiedziała we wtorek w wywiadzie dla radia RBB. Dodała, że za wszelką cenę należy zapobiec niekontrolowanej plajcie Grecji.

 

Jednak jeszcze tego samego dnia minister Roesler podtrzymał swoją opinię. - Odzyskanie (przez Grecję) wydajności gospodarczej jest niezbędne. W tej sprawie nie może być żadnych tematów tabu - oświadczył szef liberalnej FDP.


Opozycja zarzuca Roeslerowi, że usiłuje jedynie podreperować fatalne notowania swojej partii przed niedzielnymi wyborami regionalnymi w Berlinie. Według sondaży liberałowie nie wejdą do parlamentu Berlina, co będzie kolejną z rządu klęską wyborczą.

 

W środę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert zapewnił, że rząd jest zgodny co do metod i celów planów dotyczących wzmocnienia pozycji konkurencyjnej i stabilności strefy euro. Zaprzeczył również, jakoby obecny spór mógł doprowadzić do zerwania chadecko-liberalnej koalicji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook