Niemcy i Francji porozumiały się ws. Grecji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy porozumieli się co do pakietu pomocowego dla zadłużonej Grecji - podał rzecznik rządu Niemiec w środę w nocy, nie podając szczegółów. Rozmowy w tej sprawie trwały od kilku tygodni.

 

Osiągnięte porozumienie zostało omówione z szefem Europejskiego Banku Centralnego, Jean-Claude'em Trichet, oraz przewodniczącym Rady UE, Hermanem Van Rompuyem - podał rzecznik Steffen Seibert.

 

Wynik środowych rozmów, które trwały sześć godzin, to zapowiedź wspólnego stanowiska na specjalnym szczycie państw strefy euro, które odbędzie się w czwartek w Brukseli - podała wcześniej agencja dpa.

 

Od kilku tygodni przedstawiciele strefy euro oraz bankierzy starają się "dopiąć" pakiet pomocowy dla Grecji, który przekonałby rynki, że kraj ten może uniknąć bankructwa, jednak między państwami strefy, szczególnie między Berlinem i Paryżem, wystąpiły rozbieżności.

 

Dla niemieckiego rządu kluczową sprawą jest udział sektora prywatnego, czyli banków i towarzystw ubezpieczeniowych, w nowym pakiecie greckim. Forma i skala tego udziału stanowi jeden z głównych punktów spornych w negocjacjach o nowych programie ratunkowym dla Aten.

 

Oprócz pakietu pomocowego dla zadłużonej Grecji na szczycie omawiany będzie kryzys zadłużeniowy oraz stabilizacja euro.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook