Tusk z wizytą w Pradze; temat - prezydencja

Tusk z wizytą w Pradze; temat - prezydencja
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / apio

Premier Donald Tusk rozpoczął w piątek rano jednodniową wizytę w Pradze. Z czeskimi politykami: prezydentem Vaclavem Klausem i premierem Petrem Neczasem będzie rozmawiał o polskim przewodnictwie w Radzie UE i współpracy w Grupie Wyszehradzkiej.

Premierowi towarzyszy jego żona Małgorzata.

DEON.PL POLECA


Niklewicz zauważył, że władze czeskie od dawna deklarują, że popierają priorytety polskiej prezydencji.

Poinformował też, że spotkaniu premierów będą towarzyszyły konsultacje międzyresortowe. Tuskowi towarzyszą ministrowie: obrony, infrastruktury, rozwoju regionalnego i przedstawiciel ministerstwa gospodarki.

- To są te obszary, w których chcielibyśmy jeszcze bardziej rozwinąć współpracę ze stroną czeską - zaznaczył Niklewicz.

- Szczególnie ważne jest, abyśmy znaleźli wspólne stanowisko w sprawach najważniejszych dla Unii Europejskiej: przeciwdziałanie kryzysowi, roczny budżet unijny, wieloletnie ramy finansowe, bezpieczeństwo energetyczne, zewnętrzna polityka europejska oraz wsparcie dla produkcji zdrowej żywności - zaznaczył.

Tusk będzie rozmawiał z czeskimi politykami także o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, którą tworzą Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca w ramach Grupy nie ma charakteru instytucjonalnego i opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych.

W trakcie spotkania Grupy w lutym w Bratysławie Tusk podkreślał, że priorytety polskiej prezydencji cieszą się pełnym poparciem Grupy Wyszehradzkiej. Według niego, Grupa stała się "silnikiem UE". - Nigdzie w Europie nie ma tyle energii europejskiej i determinacji, jak w obrębie naszych państw - mówił premier.

- Państwa Grupy Wyszehradzkiej dążą do tego, żeby uzgodnić wspólne stanowisko w sprawie wieloletnich ram finansowych, co oznacza wzmocnienie głosu tych państw w dyskusji politycznej w Unii - mówił Niklewicz.

Polska w czasie swojego przewodnictwa w Radzie UE będzie moderowała negocjacje o wieloletnich ramach finansowych. W czasie naszej prezydencji prace nad budżetem jednak się nie zakończą, przejmie je kolejny kraj obejmujący przewodnictwo w UE, czyli Dania. Jednym z punktów spornych jest wielkość unijnego budżetu, zwłaszcza w kontekście problemów finansowych części krajów Unii.

Premierzy Polski i Czech będą też rozmawiać o kwestiach gospodarczych. Niklewicz powiedział, że Czechy należą do najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, w 2010 roku obroty handlowe między obydwoma krajami wyniosły prawie 12 miliardów euro; Czechy są szóstym partnerem handlowym dla Polski, a Polska dla Czech jest trzecim partnerem handlowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tusk z wizytą w Pradze; temat - prezydencja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.