"Nie udostępnimy zdjęć zabitego bin Ladena"

Zdjęcia martwego Osamy bin Ladena nie zostaną udostępnione opinii publicznej - postanowił w środę prezydent USA Barack Obama. Jego decyzję krytykuje część opozycji.

 

Obama zakomunikował ją w wywiadzie dla telewizji CBS. Prezydent zgodził się z argumentami, że opublikowanie drastycznych zdjęć może podsycić nastroje gniewu i odwetu wśród ekstremistów muzułmańskich.

 

Na zdjęciach - jak poinformowali politycy z Kongresu, którym je pokazano - widać głowę bin Ladena z otwartą raną po kuli i m.in. fragmenty mózgu terrorysty. Jedno oko pozostaje otwarte, w miejscu drugiego jest tylko dziura od kuli.

 

Dyrektor CIA Leon Panetta mówił we wtorek, że zdjęcia "zostaną w końcu pokazane" opinii. CIA kierowała akcją w Pakistanie.

 

Przeciwko udostępnieniu fotografii mediom wystąpili jednak: sekretarz stanu Hillary Clinton i szef Pentagonu Robert Gates. Argumentowali oni, że niemal wszyscy na świecie wierzą, że bin Laden nie żyje. Wątpliwości mają tylko najbardziej zagorzali sympatycy szefa Al-Kaidy, których nawet zdjęcia jego zwłok mogą nie przekonać.

 

Przeciwko publikacji zdjęć wystąpił w środę także republikański przewodniczący Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów Mike Rogers.

 

"Ryzyko dla wojsk amerykańskich za granicą przewyższa tutaj ewentualne korzyści. Zwolennicy teorii spiskowych na świecie będą po prostu mówić, że zdjęcia są sfabrykowane" - powiedział kongresman.

 

Niektórzy konserwatywni komentatorzy wykorzystują jednak decyzję Obamy do jego krytyki. Powołują się na zasadę przejrzystości działania rządu i krytykują "nadmierne" - ich zdaniem - liczenie się administracji z wrażliwością muzułmanów.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 18:40:05 | 2011-05-04
 Co by nie powiedzieć to Osama bin Laden jest wciąż na szczycie piramidy zainteresowania publiczności. Terroryzm jest nagłaśniany. Czy to na pewno jest w interesie społecznym? W interes mediów nie watpię.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?