Ujawni płeć zanim pobiegnie. Nowe testy

Komitet Wykonawczy MKOl postanowił przed igrzyskami w Londynie wprowadzić obowiązkowe testy płci dla kobiet. Zawodniczki, u których stwierdzi się zbyt wysoki poziom męskich hormonów, zostaną wycofane z rywalizacji.


Do takiej decyzji MKOl został skłoniony po przypadku reprezentantki RPA Caster Semenyi, która w 2009 roku wywalczyła w Berlinie złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w biegu na 800 m, ale potem stała się obiektem badań, a następnie drwin, gdyż stwierdzono u niej zbyt dużą ilość męskich hormonów.

 

Testy płci były już kiedyś przez MKOl przeprowadzane, ale zostały zniesione w 2000 roku. - Myślę, że nie będzie dużo takich przypadków - powiedziała członkini Komisji Medycznej MKOl Arne Ljungqvist.

 

Decyzja, czy dana zawodniczka zostanie dopuszczona do startu, ma być poparta dokładną i indywidualną analizą.

 

Nowe zasady przewidują, że kobiety, które wykazywać będą zbyt duży poziom androgenu w organizmie, co mogłoby dawać im pewne korzyści już na samym starcie, nie zostaną dopuszczone do startu. Zostaną o tym fakcie niezwłocznie poinformowane, by mogły poddać się odpowiedniemu leczeniu.

 

- Tak długo, jak trwają dokładniejsze badania, poszczególne związki narodowe będą musiały podjąć decyzję, czy dany sportowiec ma prawo startować w zawodach - zaznaczyła Ljungqvist.
 

Wspomóż Nas
Tagi: mkol, sport

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~teresa 09:58:54 | 2011-04-06
No tak ,logiczne, niech jako mężczyzna weźmie udział w sekcji męskiej zawodów

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?