Szef polskiej dyplomacji rozpoczął wizytę w USA

Od odwiedzenia Bostonu rozpoczął w poniedziałek kilkudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W czwartek ma spotkać się w Waszyngtonie z sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

 

W poniedziałek po południu czasu lokalnego szef polskiej dyplomacji wygłosi wykład na Uniwersytecie Harvarda zatytułowany: "Czy bezpieczeństwo Europy wciąż ma znaczenie dla USA".

 

Informując o wizycie, rząd RP podkreślił jej wątki ekonomiczne. W czasie pobytu w Waszyngtonie Sikorski podpisze porozumienie o współpracy z USA w zakresie czystej i efektywnej energii. Jak poinformowało MSZ, ma ono ułatwić kooperację polsko-amerykańską w dziedzinie nowych technologii i ich wdrażania.

 

Chodzi tu zwłaszcza o poszukiwania gazu łupkowego, które prowadzą w Polsce amerykańskie korporacje, oraz inwestycje w energetyce nuklearnej. Sikorski spotka się w związku z tym z wiceministrem energetyki USA Danielem B. Ponemanem oraz z przedstawicielami Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu i Amerykańskiej Izby Handlowej.

 

W programie wizyty są też spotkania z wpływowymi środowiskami opiniotwórczymi. We wtorek w Center for American Progress, ośrodku związanym z Partia Demokratyczną, minister wygłosi wykład zatytułowany "Rosja a bezpieczeństwo Polski". Tego samego dnia weźmie udział w dyskusji z republikańskim senatorem i byłym kandydatem na prezydenta Johnem McCainem, zorganizowanej przez Atlantic Council for the United States.

 

Na zakończenie pobytu w USA szef dyplomacji RP będzie uczestniczył w dyskusji panelowej w Georgii zorganizowanej przez konserwatywny American Enterprise Institute, z udziałem m.in. lidera republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów Erica Cantora i niezależnego senatora Joe Liebermana.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~palermo 04:25:16 | 2011-03-01
Ma dobrego nosa ,robi powazne rozeznanie co robic po zblizajacych sie wyborach .Jest ceniony w amerykanskich 'think tankach" (w dobrych czasach bral 135 tys< dolarow rocznie za prace w tych osrodkach ).Powodzenia ,dziekujemy ,Polsce duzo nie pomoze..

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?