Po powodzi huragan. W Australii panika

Po powodzi huragan. W Australii panika

PAP / drr
Zdjęcie...
Mieszkańcy...
Meteorolodzy...

ZOBACZ TAKŻE

Tysiące ludzi opuszcza swoje domy w północno wschodnich rejonach Australii i ucieka do tymczasowych schronów przed nadciągającym potężnym huraganem Yasi o szybkości wiatru dochodzacej do 300 km/godz.

 

Huragan, określany jako najpotężniejszy w historii Australii, ma w środę wieczorem (czasu miejscowego) dotrzeć do północno wschodnich wybrzeży tego kraju w środę na froncie o długości 650 km. Został już zakwalifikowany do 5 najwyższej kategorii.

 

- Stoimy wobec huraganu o katastrofalnych rozmiarach - powiedziała premier stanu Queensland Anna Bligh.

 

Meteorolodzy ostrzegają, że Yasi jest silniejszy od huraganu Tracy, który w 1974 r. zdewastował portowe miasto Darwin zabijając 71 osób i porównywalny do huraganu Katrina, który spustoszył Nowy Orlean w 2005 r.

W zagrożonej strefie znalazły się miasta Cairns, Townsville i Mackay a bezpośrednio zagrożonych jest ponad 400 tys. osób, w tym liczni turyści odwiedzający australijską Wielką Rafę Koralową.

 

Inżynierowie są zdania, że ataku żywiołu mogą nie wytrzymać nawet domy o wzmocnionej konstrukcji budowane z myślą o huraganach, nie mówiąc już o budynkach starszych, a zwłaszcza małych. Od czasu ataku huraganu Tracy znacznie zaostrzono w Australii przepisy budowlane.

 

Zamknięto urzędy, szkoły, kopalnie, linie kolejowe i porty przeładunku węgla. Władze ostrzegły, że huragan może wedrzeć się w głąb lądu na odległość setek kilometrów atakując rejony, które wciąż nie przezwyciężyły skutków niedawnych katastrofalnych powodzi.

 

Szkoły i centra handlowe w Cairns zostały zamienione na tymczasowe schrony dla okolicznych mieszkańców, które szybko się zapełniają. Ludzie przynoszą ze sobą plecaki, koce i żywność.

 

Cairns jest często odwiedzane przez zagranicznych turystów. - Jesteśmy przerażeni. Nie udzielono nam prawie żadnych informacji a nigdy nie widzieliśmy takiego huraganu - powiedział jeden z nich, 20-letni Marlim Flagar ze Szwecji.

 

Obecnie cyklon znajduje się w odległości 650 km od wybrzeży. Oczekuje się, że dotrze do nich w środę, ok. godz. 22 czasu lokalnego (13 czasu polskiego).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

theONA 10:43:53 | 2011-02-02
Naprawdę z całego serca im współczuję.... Nas też dotknęła niejedna powódź i to jest ogromne nieszczęście. A huragany wystarczyły mi w telewizji, można jedynie wyobrazić sobie przerażenie ludzi bezbronnych wobec takiego żywiołu. Oby wyszli z tego w miarę obronną ręką.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

m0cna 09:09:53 | 2011-02-02
Czy można wprowadzić edycję swoich komentarzy? Przez pośpiech czy roztargnienie dopiero po czasi eorientujemy się, że wpis zawiera błędy/usterki.

Można wyedytować komentarz, tylko trzeba swój wpis wyświetlić z forum (a nie pod artykułem). (Wejdź na "zobacz wszytskie komentarze na forum" i tam znajdź swój post i ikonkę "edytuj" :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

OlaA 08:49:26 | 2011-02-02
Czy można wprowadzić edycję swoich komentarzy? Przez pośpiech czy roztargnienie dopiero po czasi eorientujemy się, że wpis zawiera błędy/usterki.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

OlaA 08:47:59 | 2011-02-02
"Został już zakwalifikowany do 5 najwyższej kategorii."
Trochę to zdanie źle się czyta.
Alebo: Został już zakwalifikowany do 5., najwyższej, kategorii.
Albo: Został już zakwalifikowany do piątej, najwyższej, kategorii.

Małe liczebniki przyjęło sie pisać jako słowo a nie liczbę.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook