Atak Korei Północnej bardzo prawdopodobny

Wywiad południowokoreański ocenił w środę, że ponowny atak Korei Północnej jest bardzo prawdopodobny - poinformowała agencja Yonhap.

 

- Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Północ przypuści kolejny atak - powiedział dyrektor Narodowej Służby Wywiadu Won Sei Hun na posiedzeniu komisji parlamentarnej.

 

Korea Płn. wystrzeliła 23 listopada kilkadziesiąt pocisków artyleryjskich na południowokoreańską wyspę Yeonpyeong. W ataku zginęło dwóch południowokoreańskich żołnierzy i dwóch cywilów. Kilkanaście osób zostało rannych. W ogniu stanęło kilkadziesiąt budynków. Zdaniem analityków był to najpoważniejszy atak od czasu zakończenia działań wojennych na Półwyspie Koreańskim w 1953 roku.

 

Jak powiedział Won, informacje uzyskane z podsłuchu w sierpniu wskazywały na możliwość ataku na Morzu Żółtym, ale Korea Południowa nie spodziewała się, że ubiegłotygodniowy atak dotknie cywilów.

 

Według szefa południowokoreańskiego wywiadu atak ten był powiązany z kwestią sukcesji w Korei Północnej i nastąpił, gdy "rośnie wewnętrzne niezadowolenie w związku z przekazywaniem władzy trzeciemu pokoleniu, a sytuacja gospodarcza się pogarsza".

 

Obecny przywódca reżimu w Phenianie Kim Dzong II, syn założyciela komunistycznej KRLD Kim Ir Sena, ma obecnie przekazywać władzę swojemu synowi Kim Dzong Unowi.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook