Atak zimy na starym kontynencie

Wypadki drogowe, stan alarmowy oraz zagrożenie powodziami to efekt ostrego ataku zimy, który nawiedził Europę w ostatnich dniach.

 

Francja, Czechy, Słowacja

 

Francja

 

Temperatura w centrum i na północnym wschodzie Francji spadła we wtorek rano nawet do 15 stopni Celsjusza poniżej zera, utrudniając sytuację na drogach. W związku z ryzykiem opadów śniegu w kilkunastu departamentach obowiązuje stan alarmowy.

Najniższą temperaturę - minus 15 stopni - zanotowano w Orleans około stu kilometrów od Paryża. Od poniedziałku zawieszono tam kursowanie autobusów szkolnych z powodu zaśnieżenia.

Rano doszło do kilku wypadków na przedmieściach Paryża, co spowodowało korki na drogach długości 250 km.

W ostatnich dniach z powodu ataku zimy zmarły dwie osoby. Kilka tysięcy osób jest pozbawionych prądu.

Służby meteorologiczne prognozują na wtorek nadejściu frontu z Hiszpanii, który spowoduje kolejne opady śniegu. Najbardziej zagrożone są nimi Lotaryngia, dolina Rodanu, Sabaudia oraz okolice miast Lyon i Grenoble. Może tam spaść 10-20 cm śniegu.

 

Czechy

 

Odwołane pociągi, połamane drzewa i wypadki drogowe przyniósł w Czechach wtorek, kolejny dzień listopadowego ataku zimy.


Gruba warstwa śniegu leży obecnie w obu krajach. W Republice Czeskiej do rana napadało od 10 do 30 centymetrów białego puchu. Trzyma też kilkustopniowy mróz. W Karkonoszach występują zawieje, na drogach tworzą się zaspy.

Z powodu zaśnieżenia i oblodzenia trakcji kolejowej wstrzymano ruch pociągów na trasie Praga-Pilzno.

Czeskie służby drogowe poinformowały o łamiących się pod ciężarem śniegu drzewach w województwach zachodnich. W okolicach Tachova przy granicą z Niemcami konary uwięziły autobus. Pod Rakovnikiem niedaleko Pilzna - zablokowały linię kolejową.

Uszkodzeniu uległy również linie wysokiego napięcia. Zakłady energetyczne CzEZ podały, że na zachodzie kraju bez prądu jest około 1600 ludzi.

Pod Kolinem niedaleko Pragi na oblodzonej jezdni doszło do kolizji kilku aut ciężarowych i osobowych. Od poniedziałkowego wieczora w śniegu utknęło kilkanaście ciężarówek; kilka tirów i autobus wpadło do rowów, a w Pradze przewrócił się autobus komunikacji miejskiej. Nikomu nic poważnego się nie stało.

Część dróg pozostaje zamknięta. Pod czeską stolicą powstał 12-kilometrowy korek.

 

Słowacja


Gęsty śnieg padał jeszcze w nocy na Słowacji. Tam również panowały utrudnienia w komunikacji drogowej, głównie na górskich przełęczach. Słowackie służby ostrzegały przed zalegającą na drogach warstwą mokrego śniegu. Na niektórych odcinkach tras ograniczono prędkość do 20 km na godzinę.

Z powodu topniejącego śniegu Słowacki Instytut Hydrometeorologiczny (SMHU) ostrzegł przed powodziami w górnym i dolnym biegu Nitry i dolnym biegu Hronu. Natomiast w regionach Kysuce, Horehronie (górny biegu Hronu), Spisz i Orawa należy liczyć się z obfitymi opadami śniegu.

Ocieplenie ma przyjść w czwartek.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~goś.ć 12:54:17 | 2010-11-30
I gdzie to ocieplenie?...
Już w zeszłym roku tym tam na szczycie w Kopenhadze nie wypaliło, nadejście zimy nie tylko w Europie, pomieszało szyki i  ujawniło prawdziwe intencje polityków, którzy chcieliby manipulować pogodą, tak jak to robią z ludźmi za pośrednictwem mediów...  i ciągnąć zyski dla małej  grupy żądnej  władzy , luksów i raz jeszcze władzy na wszystkim...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook