Pierwsze szczegóły dokumentów na WikiLeaks

PAP / apio

Większość dokumentów spośród nowych przecieków, które mają pojawić się na portalu WikiLeaks w niedzielę wieczorem, powstała po 2004 roku i nie jest objęta klauzulą tajności - podała w sobotę dpa, powołując się pośrednio na artykuł tygodnika "Spiegel".

Agencja powołuje się na autorów bloga politycznego netzpolitik.org, którzy mieli zauważyć artykuł przez krótki czas widniejący na stronie tygodnika "Spiegel". Ich zdaniem przedwczesna publikacja artykułu najprawdopodobniej nastąpiła w wyniku błędu technicznego.

W tekście miała się znaleźć m.in. informacja, że niemal wszystkie dokumenty powstały po 2004 roku, z czego ponad 9 tysięcy - w styczniu i lutym 2010. Zaledwie jeden dokument miał powstać wcześniej, bo w 1966 roku.

Klauzulą tajności opatrzona jest niewielka część wszystkich materiałów. Dokładnie 4330 dokumenty są tak poufne, że nie powinni mieć do nich dostępu obcokrajowcy. Jednak żadnego dokumentu nie objęto klauzulą "ściśle tajne" - informuje dpa.

DEON.PL POLECA

Redakcja internetowego wydania "Spiegla" nie ustosunkowała się do pytania agencji, czy cytowane dane rzeczywiście pochodzą z artykułu przedwcześnie opublikowanego na stronie tygodnika.

Prawdopodobnie w niedzielę wieczorem portal Wikileaks opublikuje - według różnych źródeł - od ok. 400 tys. do ok. 3 mln dokumentów, głównie not pochodzących z placówek dyplomatycznych USA w wielu państwach.

Wśród dokumentów wymienia się m.in. amerykańskie oceny pakistańskiego arsenału nuklearnego oraz ryzyka wymierzenia w niego ataku terrorystycznego, opinie na temat prezydenta Afganistanu Hamida Karazja i jego rodziny, a także opis stosunku amerykańskich władz w Iraku do kurdyjskich separatystów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pierwsze szczegóły dokumentów na WikiLeaks
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.