Włochy: Nie będzie spisu i kontroli imigrantów

Władze prowincji Brescia na północy Włoch wstrzymały kontrowersyjny spis imigrantów, z inicjatywą którego wystąpił prawicowy burmistrz miejscowości Gavardo. Zgodnie z jego rozporządzeniem straż miejska miała sprawdzać warunki w domach imigrantów.

 

Spisowi imigrantów w liczącym 11 tysięcy mieszkańców miasteczku miały zgodnie z decyzją burmistrza Emanuele Vezzoli towarzyszyć kontrole stanu budynków i tego, czy nadają się one do zamieszkania, a także warunków higieniczno-sanitarnych w domach.

 

Nakaz ten miał dotyczyć także tych obywateli, którzy gościli u siebie cudzoziemców. Rozporządzenie przewidywało, że w ciągu 48 godzin mają oni złożyć stosowną informację o tym, komu udzielają gościny i jakie warunki zapewniają.

 

Spis uznano za przejaw rasizmu. Natychmiastowego przerwania realizacji pomysłu burmistrza zażądał krajowy urząd do walki z dyskryminacją rasową, działający przy ministerstwie do spraw równouprawnienia. Jednak pierwszy obywatel miasteczka nie zareagował na pismo z tym żądaniem. Wtedy do akcji wkroczyła prefektura, czyli władze prowincji. Dopiero prefekt, jak podał w sobotę dziennik "La Republica", wymógł na burmistrzu odstąpienie od realizacji tego rozporządzenia.

 

Przypomina się, że to kolejny kontrowersyjny pomysł w części Włoch, gdzie wyjątkowo silna jest ksenofobiczna Liga Północna. Wywodzący się z niej lokalni politycy już wcześniej wywołali masowe protesty i konsternację działaniami i inicjatywami wymierzonymi bezpośrednio w imigrantów. Niedawno w Brescii w autobusach, którymi jeżdżą głównie robotnicy z Trzeciego Świata, wprowadzono jednorazowe rękawiczki dla pasażerów.

 

Satysfakcję z rezygnacji ze spisu wyraził oddział lewicowej centrali związkowej Cgil. "Była to kolejna operacja polityczna, której celem było utrudnienie życia imigrantom. W tych stronach panuje monopol centroprawicy, zwłaszcza Ligi Północnej, według której cudzoziemcy nie powinni mieć takich samych praw, jak Włosi" - stwierdził przedstawiciel związku Damiano Galletti, cytowany na łamach dziennika "La Repubblica".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook