Australijscy policjanci katowali Aborygena

Australijska opinia publiczna jest oburzona filmem wideo, pokazującym policjantów, którzy 13 razy użyli elektrycznego paralizatora (tasera) wobec nieuzbrojonego Aborygena - relacjonuje we wtorek BBC na swym portalu internetowym.

 

Nagranie, pokazujące zajście w areszcie w Perth w 2008 roku, ujawniono obecnie w ramach dyskusji nad używaniem taserów przez policję w stanie Australia Zachodnia.

 

Aż dziewięciu policjantów użyło taserów przeciwko Aborygenowi, który nie chciał się poddać rewizji. BBC odnotowuje, że zatrzymany był najprawdopodobniej chory psychicznie.

 

 

Zobacz nagranie - uwaga na drastyczne sceny

 

 

 

Premier stanu Australia Zachodnia, Colin Barnett, potępił to zajście jako "nieuzasadnione użycie przemocy". Stanowy prokurator wyraził zdziwienie, że nie wniesiono oskarżeń przeciwko funkcjonariuszom, pokazanym na filmie. Obiecał też weryfikację wytycznych w sprawie użycia taserów.

 

BBC zwraca uwagę, że te elektryczne paralizatory miały być dla policji alternatywą dla broni palnej, co oznacza, że powinny być używane tylko w groźnych dla życia sytuacjach. Tymczasem zaobserwowano wyraźną tendencję do traktowania taserów jako "środka przymusu", np. wobec tych, którzy sprzeciwiają się zatrzymaniu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook