Rosja oficjalnie żąda wydania Zakajewa

Prokuratura generalna Federacji Rosyjskiej wystosowała w poniedziałek do odpowiednich organów Polski wniosek o wydanie Rosji jej obywatela Ahmeda Zakajewa - podała agencja ITAR-TASS. Prokuratura zaznacza, że jest on oskarżony o ciężkie przestępstwa w Rosji.

 

"Większość z czynów inkryminowanych Zakajewowi jest zaliczana do przestępstw ciężkich i bardzo ciężkich, głównie o charakterze kryminalnym, których nie można uzasadnić żadnymi względami politycznymi" - głosi oświadczenie zamieszczone na stronie internetowej prokuratury.

 

Prokuratura podkreśla, że czyny, o które jest oskarżany Zakajew, "są zakazane i przez moralność, i przez prawo, w tym - międzynarodowe", w szczególności przez konwencję z 1979 roku o walce z braniem zakładników.

 

Rosyjska prokuratura generalna przypominała, że zarówno Polska, jak i Rosja są zobowiązane do przestrzegania konwencji europejskiej z 1977 roku o zwalczaniu terroryzmu.

 

Podkreślono, iż "we wniosku o ekstradycję zagwarantowano, że w przypadku wydania Zakajewa Rosja zapewni mu warunki traktowania i przetrzymywania zgodne ze standardami międzynarodowymi".

 

"Prokuratura generalna Federacji Rosyjskiej wychodzi z założenia, że kwestia wyboru sankcji prewencyjnej zapewniającej obecność Zakajewa w Polsce w czasie procesu o ekstradycję i sprawa jego wydania Rosji będą rozstrzygane tak, jak powinno to się dziać w państwie prawa, czyli tylko na płaszczyźnie prawnej, a nie politycznej, z należytym respektowaniem przez Polskę jej zobowiązań międzynarodowych" - napisano w oświadczeniu.

 

Rzeczniczka warszawskiej prokuratury powiedziała PAP, że do prokuratury nie wpłynął jeszcze wniosek Rosji o ekstradycję Zakajewa - co będzie oznaczało formalne rozpoczęcie postępowania ekstradycyjnego.

 

Ahmed Zakajew, poszukiwany przez Rosję międzynarodowym listem gończym w związku z zarzutami o terroryzm, przybył do Polski w ubiegłym tygodniu na Światowy Kongres Narodu Czeczeńskiego.

 

W piątek Zakajew został zatrzymany przez polską policję i przewieziony do warszawskiej prokuratury. Prokuratura wniosła do sądu o 40-dniowy areszt. Sąd odmówił aresztu, uznając, że byłoby to niezgodne z polskim prawem, bo Zakajew dostał azyl w Wielkiej Brytanii.

 

Polski i Rosji nie łączy dwustronna umowa o ekstradycji. Podstawą procedury jest europejska konwencja o ekstradycji z 1957 r., którą podpisały oba państwa. O dopuszczalności ekstradycji orzeka sąd. Jeśli nie zgodzi się na ekstradycję, to ta decyzja będzie ostateczna. Jeśli się zgodzi, ostateczną decyzję podejmie minister sprawiedliwości.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wicio 08:13:19 | 2010-09-21
A ja słyszałem że Donald pytał czy może zamiast Zakajewa wysłać Putinowi Jarosława ale Putin się nie zgodził i dla tego Donald utracił pozycję w swej partii na rzecz posła Szpetyny.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 07:59:52 | 2010-09-21
PO nie wyda Ahmeda Zakajewa .Oni rozumieja jaka jest sytuacja w kondominium.Oni wszczepili mu czipa i Putin GO zlapie...

Współczuję Ci. Nie potrafisz żyć bez teorii spiskowych.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Beatryce 21:54:00 | 2010-09-20
PO nie wyda Ahmeda Zakajewa .Oni rozumieja jaka jest sytuacja w kondominium.Oni wszczepili mu czipa i Putin GO zlapie...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?