27 policjantów rannych podczas zamieszek

27 policjantów zostało rannych podczas zamieszek, które wybuchły w Belfaście w nocy z niedzieli na poniedziałek podczas tradycyjnych dorocznych marszy Zakonu Orańskiego - poinformowała policja Irlandii Północnej.

 

Trzech policjantów zostało postrzelonych, gdy grupa katolików zaatakowała funkcjonariuszy pilnujących porządku w północnej i zachodniej części Belfastu.


"Jak się sądzi na chwile obecną, ich obrażenia nie są poważne" - powiedziała rzeczniczka policji.

 

"Zamieszki rozpoczęły się w dzielnicy Broadway (zachód miasta) około 23.45 (00.45 czasu polskiego), gdy tłum około 200 osób zaczął zachowywać się agresywnie, strzelać i rzucać koktajlami Mołotowa" - podała policja w komunikacie.

 

"Także na North Queen Street (północ miasta) wybuchły zamieszki, podczas których strzelano" - napisano w komunikacie.

 

Dorocznymi paradami oranżyści obchodzą rocznicę bitwy nad rzeką Boyne (1690 r.), w której wojska protestanckiego króla Wilhelma III Orańskiego pokonały Jakuba II Stuarta - ostatniego katolickiego króla Anglii, Szkocji i Irlandii.

 

Rocznica jest dla oranżystów okazją zamanifestowania przywiązania do brytyjskiej monarchii, swojej protestanckiej tożsamości i przynależności do Zjednoczonego Królestwa. Co roku powoduje to wzrost napięcia z katolikami, którzy opowiadają się za zjednoczeniem Irlandii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?