Eksplozje w Ugandzie - co najmniej 64 zabitych

Dwie potężne eksplozje wstrząsnęły w niedzielę późnym wieczorem stolicą Ugandy, Kampalą. Wybuchy zabiły co najmniej 64 osoby. Wśród ofiar są Amerykanie.

 

"Bomby eksplodowały niemal jednocześnie w dwóch popularnych w mieście lokalach, akurat gdy wielu ludzi oglądało w nich telewizyjną transmisję z finału piłkarskich mistrzostw świata" - poinformowała rzeczniczka ugandyjskiej policji Judith Nabakooba. Prawdopodobnie były to zamachy samobójcze. Wśród ofiar są obywatele USA. Ambasada tego kraju w Ugandzie potwierdziła śmierć jednego Amerykanina. Trzech kolejnych, według miejscowych władz, zostało rannych.

 

W obu restauracjach - etiopskiej w dzielnicy Kabalagala i Kyadondo Rugby Club - eksplozje zabiły w sumie co najmniej 64 osoby. Ofiar śmiertelnych może być jednak więcej, bo stan wielu rannych jest bardzo ciężki. "To było straszne. Wszędzie widziałem krew, strzępki ubrań i kawałki krzeseł" - powiedział dla internetowego wydania ugandyjskiej gazety "Sunday Vision" pewien dziennikarz sportowy, który przeżył atak na restaurację Kyadondo Rugby Club.

 

Na razie nie wiadomo, kto stoi za tymi zamachami. Policja nie wyklucza, że powiązani z Al-Kaidą terroryści z somalijskiego ugrupowania Al Shabaab, którzy w przeszłości dokonywali już podobnych ataków na ugandyjską stolicę a ostatnio straszyli kolejnymi. Chcą oni zmusić władze Ugandy do wycofania swych żołnierzy z misji pokojowej w Somalii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?