Brazylia: wylesianie Amazonii postępuje w najszybszym od lat tempie. Prezydent zaatakował instytut za publikację danych

(fot. sergio souza / unsplash.com)

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wezwał w poniedziałek do kontrolowania oficjalnych danych na temat wylesiania, kontynuując ataki na państwowy instytut badań INPE, którego satelitarne zdjęcia pokazały alarmujące tempo zanikania lasów Amazonii.

 

Bolsonaro w piątek oskarżył INPE o fałszowanie danych, dodając, że należało je przedstawić członkowi jego gabinetu, zanim ogłoszono je publicznie. Dane INPE z połowy lipca wykazały, że wylesianie Amazonii postępuje w najszybszym od lat tempie.

 

Dyrektor brazylijskiego organu publicznego, któremu powierzono pomiar wylesiania, oskarżył w wywiadzie opublikowanym w niedzielę w gazecie "Estado de S. Paulo" prezydenta o "tchórzostwo" za publiczne zakwestionowanie oficjalnych danych.

 

Ricardo Magnus Osorio Galvao powiedział: "Mam nadzieję, że mnie wezwie do Brasilii, żeby wyjaśnić dane i że będzie miał odwagę powtórzyć to przede mną w cztery oczy".

 

Najnowsze dane INPE pokazują 88-procentowy wzrost wylesiania w Brazylii w czerwcu w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

 

"Sposób, w jaki mówił, naprawdę mnie przestraszył, oskarżył ludzi z najwyższego poziomu brazylijskiej nauki" - dodał dyrektor INPE w innym wywiadzie dla TV Globo.

 

Bolsonaro powtórzył krytykę INPE w niedzielę w Brasilii, sugerując, że rząd chciałby kontrolować termin publikacji danych na temat wylesiania, aby uniknąć "złej reklamy przeciwko Brazylii". "Doświadczamy prawdziwej psychozy środowiskowej, trzeba walczyć z wylesianiem, ale nie jest sprawiedliwie prowadzić kampanię przeciwko Brazylii" - powiedział szef państwa.

 

"Jeśli dane są niepokojące, (dyrektor INPE) powinien, kierując się patriotyzmem, ostrzec ministra i powiedzieć mu, że dane zostaną opublikowane i żeby się przygotował. Ten sposób publikacji tych danych jest dla nas szkodliwy" - powiedział.

 

W Brazylii, gdzie znajduje się ponad 60 proc. amazońskich lasów, "płuca planety" są nieustannie zmniejszane przez ekspansję rolniczą.

 

Dane INPE pokazują, że nasiliła się ona od czasu objęcia w styczniu urzędu przez Bolsonaro, uważanego za mistrza w handlu rolniczym. Już kilkanaście dni po objęciu stanowiska, 18 stycznia br., Bolsonaro zadeklarował, że jego rząd udostępni plantatorom i hodowcom bydła część chronionych dotąd prawem obszarów puszczy amazońskiej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?