Ukraina: Zełenski odwołuje ambasadorów, m.in. w USA

(fot. depositphotos.com)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał w piątek 11 ambasadorów swojego kraju, w tym szefa placówki w Stanach Zjednoczonych Wałerija Czałego. Biuro szefa państwa jeszcze w ubiegłym tygodniu zapowiadało oczyszczenie korpusu dyplomatycznego.

 

Czały był ambasadorem w USA od 2015 roku. Przed wyjazdem do Waszyngtonu pełnił funkcję zastępcy szefa administracji poprzedniego prezydenta Petra Poroszenki. Czały stracił stanowisko w czasie, gdy trwają przygotowania do wizyty Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych, którą ma złożyć na prezydenta Donalda Trumpa. Jej terminu jeszcze nie ustalono.

 

Administracja Zełenskiego nie poinformowała, kto będzie nowym ambasadorem Ukrainy w USA.

 

Przedstawiciel Zełenskiego ds. międzynarodowych Wadym Prystajko wyjaśniał przed kilkoma dniami, że wymiana ambasadorów spowodowana jest m.in. tym, iż wielu z nich pełni misję dłużej niż "zwyczajowe w ukraińskiej dyplomacji cztery czy pięć lat".

 

Wśród odwołanych jest ambasador Ukrainy w Watykanie Tetiana Iżewska, która pracuje tam od 2006 roku. Do kraju wrócą także m.in. ambasadorowie w Armenii, Turkmenistanie, Argentynie, Wietnamie i na Cyprze.

 

Prezydent Zełenski, który doszedł do władzy w maju, zapowiada całkowite oczyszczenie kraju ze skorumpowanych, rządzących dotychczas elit. W niedzielę na Ukrainie odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Sondaże mówią, że najwięcej mandatów zdobędzie w nich prezydencka partia Sługa Narodu. Zełenski rozwiązał Radę Najwyższą dzień po objęciu urzędu, 21 maja. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?