Indie: już 36 osób zmarło z powodu upałów

(fot. PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY)

Już 36 osób zmarło w związku z upałami, które w ostatnim czasie nawiedziły Indie - poinformowały w środę krajowe służby zarządzania skutkami katastrof NDMA, ostrzegając że rekordową temperaturę i jej skutki odnotowano w większej niż zazwyczaj liczbie stanów.

 

We wtorek w stolicy kraju Delhi zanotowano najwyższą w historii temperaturę 48 stopni Celsjusza, podczas gdy w Churu w stanie Radźasthan na północnym zachodzie Indii termometry wskazywały 51 stopni C. W wielu miastach temperatura przekracza 45 stopni.

 

"To jest najgorszy upał w historii. W 2015 roku upały odnotowano w dziewięciu stanach, w tym roku dotyczy to 23 stanów" - powiedział Anup Kumar Srivastava z NDMA. Dodał, że większość ofiar śmiertelnych stanowią "biedni robotnicy, którzy przyjeżdżają do miast w poszukiwaniu pracy i żyją na ulicy".

 

Ekspert zauważył, że w miesiącach letnich Indie zazwyczaj cierpią na niedobór wody, ale sytuacja w tym roku jest szczególnie zła w stanach zachodnich i południowych, gdzie zanotowano mniejsze niż normalnie opady w sezonie monsunowym w 2018 roku.

Służby NDMA zapowiadały, że upały nawiedzą Indie w połowie marca, ale pogoda jest ekstremalna dopiero od połowy maja i ma się utrzymać do połowy czerwca.

 

Podczas fali upałów w 2015 roku w całych Indiach zmarło ponad 2 tys. osób.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook