Macron: najpierw debata o programie, a później o nazwiskach

(PAP/EPA/YVES HERMAN / POOL)

Nowy szef KE - mężczyzna czy kobieta - powinien być osobą z doświadczeniem, która zapewni rozwiązania na polu walki z globalnym ociepleniem, dotyczące minimum socjalnego w UE i ochrony granic - przekonywał prezydent Francji Emmanuel Macron przed szczytem UE.

 

Szefowie państw i rządów krajów UE zjeżdżają do Brukseli, gdzie we wtorek na nieformalnym szczycie mają rozmawiać o obsadzie najważniejszych unijnych stanowisk. Macron odrzuca forsowaną przez Parlament Europejski koncepcję kandydatów wiodących, ale jednocześnie nie ma większości, która mogłaby poprzeć osobę wskazaną przez Paryż.

 

Jak przekonywał w czasie rozmowy z dziennikarzami przed szczytem, siły polityczne centrum, do których on sam się zalicza, dostały w UE dobry wynik, co oznacza, że powinny odgrywać poważną rolę.

 

Prezydent Francji nie powiedział, kto konkretnie byłby jego kandydatem, jednak pytany o komisarz Margrethe Vestager i Michela Barniera (których media wskazują jako potencjalnych kandydatów Francji) wymienił wraz z nimi Fransa Timmermansa jako teoretycznego nowego przewodniczącego.

 

"Nie chcę dziś debaty o nazwiskach, chcę, żeby debata dotyczyła projektów, priorytetów i kryteriów" - zaznaczył Macron. Podkreślił, że osoba, która miałaby objąć stanowisko szefa KE, powinna mieć odpowiednie doświadczenie.

 

Jego brak zarzuca się kandydatowi największej partii w europarlamencie, Europejskiej Partii Ludowej, Manfredowi Weberowi, który nie pełnił nigdy żadnej roli w rządzie. Macron, ale też niektórzy inni przywódcy zwalczają jego kandydaturę, ale szefowie 8 państw należących do rodziny politycznej EPL (w tym Niemcy) go popierają.

 

Prezydent Francji podkreślał, że teraz nie czas na rozmowę o personaliach, ale o programie, który przyszła Komisja Europejska miałaby realizować. "Pierwszym projektem powinna być odpowiedź na globalne ocieplenie. We Francji i w Europie bardzo mocnym przesłaniem tych wyborów było to, że musimy współpracować wraz z tymi, którzy podzielają obawy ws. zagrożenia dotyczącego klimatu" - powiedział prezydent Francji.

 

Jako drugą sprawę wymienił kwestie inwestycji w sztuczną inteligencję, nowe technologie, a także dalsze wysiłki na rzecz tworzenia miejsc pracy oraz standardów minimum socjalnego, zwłaszcza w tych krajach, gdzie nie ma pensji minimalnej czy prawa socjalne są na niskim poziomie.

 

Macron przekonywał, że UE potrzebuje też rozwiązań dotyczących migracji, ochrony granic i obrony. Jak zaznaczył, wewnątrz strefy Schengen potrzebna jest solidarność. Jego zdaniem UE powinna także pójść do przodu w reformach dotyczących strefy euro. "Powinniśmy wybrać osobę na podstawie tych ambicji" - oświadczył francuski prezydent.

 

Wtorkowy szczyt na pewno nie zakończy się wyborem konkretnej osoby na stanowisko szefa KE, ale ma być uruchomieniem procesu, w trakcie którego państwa członkowskie dojdą do porozumienia w tej sprawie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?