Austria: po ujawnieniu korupcji czołowych polityków prawicy na rzecz Rosjan i upadku rządu Komisja Europejska deklaruje wsparcie

(fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA)

Po ujawnieniu skandalu z udziałem współrządzących w Austrii polityków Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Komisja Europejska zapewniła w poniedziałek, że w pełni wierzy, że tamtejsze społeczeństwo i instytucje demokratyczne tego kraju poradzą sobie ze sprawą.

 

"Nie uważamy, że komentarze z naszej strony są konieczne. Mamy pełne zaufanie do społeczeństwa Austrii i tamtejszych instytucji demokratycznych, że uporządkują tę sprawę" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Margaritas Schinas.

 

Jak podkreślił, instytucja, którą reprezentuje, śledzi doniesienia o tym, że lider partii politycznej został nagrany podczas negocjacji w sprawie uzyskania dostępu do mediów w zamian za fundusze od strony trzeciej, która "w jasny sposób nie miała na sercu europejskiego interesu".

 

Chodzi o opublikowane w piątek przez niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i tygodnik "Der Spiegel" nagrania wideo, na których wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache oferuje państwowe kontrakty "inwestorce" z Rosji w zamian za pomoc w kampanii wyborczej w 2017 r. Celem miało być kupno gazety "Kronen Zeitung", która miałaby wspierać jego ugrupowanie. FPOe miałaby "spłacać" dług dostępem do publicznych kontaktów.

 

Strache w sobotę podał się do dymisji i zrezygnował z funkcji szefa współrządzącej w kraju FPOe.

 

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział przeprowadzenie jak najszybciej przedterminowych wyborów parlamentarnych.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

pa.glia 21:16:55 | 2019-05-20
no patrz! jak w PL ktoś chce "zawłaszczyć" sądy to się uruchamiają specjalne unijne procedury, które nota bene okazały się niewypałem bo nic złego się nie udało udowodnić, jak w Austrii udowodniono korupcje na najwyższch szczeblach władzy i to na rzecz Rosji, to UE wierzy że sami sobie poradzą i nabiera wody w usta...

Oceń 12 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook