Greta Thunberg: musimy przygotować się na długą walkę ws. klimatu

(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

"Musimy przygotować się na długą walkę" - powiedziała w piątek w Rzymie 16-letnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg, inicjatorka strajków szkolnych w obronie klimatu, podczas manifestacji z udziałem kilku tysięcy młodych Włochów. "My zmieniamy świat" - dodała.

 

Wiec na Piazza del Popolo odbył się pod hasłem "Czas na zmiany". W przemówieniu do uczniów i studentów Greta Thunberg podkreśliła: "Podstawowy problem polega na tym, że nie robi się nic, by zatrzymać katastrofę ekologiczną".

 

"Musimy przygotować się na długą walkę; nie wystarczą tygodnie czy miesiące, potrzeba lat" - mówiła nastolatka ze Szwecji.

 

Odnosząc się do swojej inicjatywy strajków szkolnych na znak protestu przeciwko zmianom klimatycznym, stwierdziła: "My nie poświęcamy naszej edukacji i naszego dzieciństwa po to, by dorośli i politycy mówili nam, co uważają za politycznie możliwe w społeczeństwie, które stworzyli. Nie wyszliśmy na ulice, by robić sobie selfie i słuchać tego, że inni podziwiają to, co robimy".

 

"My, dzieciaki, robimy to, by obudzić dorosłych, bo chcemy, żeby działali, bo chcemy odzyskać nasze nadzieje i nasze marzenia" - dodała Greta Thunberg.

 

"To nie my - zaznaczyła - wywołaliśmy ten kryzys. My urodziliśmy się na świecie, gdzie panuje lekceważony kryzys egzystencjalny, i postanowiliśmy działać przeciwko niemu, bo mamy dosyć kłamstw i niedotrzymanych obietnic".

 

"Niektórzy mówią, że tracimy czas przeznaczony na lekcje. My mówimy, że zmieniamy świat. Będziemy dalej walczyć o naszą przyszłość i żyjącą planetę" - oświadczyła Thunberg. Na wiec przyszła z transparentem z hasłem "Strajk dla klimatu" w języku szwedzkim.

 

Na Piazza del Popolo ustawiono 120 rowerów, na których pedałowali uczestnicy wiecu, by wytworzyć energię elektryczną do zasilenia urządzeń i wzmacniaczy na scenie.

 

W środę Greta Thunberg spotkała się z papieżem Franciszkiem, a w czwartek była gościem konferencji w Senacie Włoch.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

127

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 20:56:26 | 2019-04-21
Cała nadzieja w mlodych. Nie mają tych uwarunkowań i cywilizacyjnych ci luturowych  co my, myślę,m że są gardziej bezinteresowni.

Oceń 3 26 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 12:58:16 | 2019-04-20
Brawo młodzi! Greta Thunberg zainspirowała do działania młodych ludzi w wielu krajach. Zmiany klimatyczne, jeśli będą nadal postępować, sprawią, że trudno będzie żyć na Ziemi. Dotknie to właśnie młode pokolenia, dlatego bardzo dobrze, że młodzi nie są bierni, że protestują przeciwko zmianom klimatycznym i przeciwko biernosci polityków w tej sprawie.
Niektórych zgorzkniałych staruszków nie obchodzą zmiany klimatyczne, bo ich to nie dotyczy, młodzi maja prawo nie zgadzać się, aby wygodni egoiści pozostawili im świat, w którym będzie trudno żyć.

Oceń 7 86 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

CzarnySzymon 12:03:18 | 2019-04-20
Żeby z nastolatki zrobić autorytet w tak skomplikowanej sprawie jak zmiany klimatu, to społeczeństwo musiało osiągnąć kolejny poziom infantylności i debilizmu.

Oceń 103 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook