Merkel: wciąż nie wiemy jak dokładnie ma wyglądać brexit

(fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w czwartek w Bundestagu przed udaniem się na posiedzenie Rady Europejskiej, że wciąż nie wiadomo jak będzie wyglądał brexit. Zadeklarowała gotowość do rozmów na temat przedłużenia terminu wyjścia W. Brytanii z UE.

 

"Osiem dni przed datą wyjścia wciąż nie wiemy, jak ma to dokładnie wyglądać" - przyznała szefowa niemieckiego rządu przedstawiając stanowisko swojego gabinetu przed rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczytem unijnym. "Bez wątpienia możemy rozmawiać o nieznacznym wydłużeniu (terminu - PAP)" - dodała.

 

Merkel zadeklarowała walkę "do końca" o uregulowany brexit, którego potrzebuje zarówno Unia Europejska, jak i Zjednoczone Królestwo. Zaznaczyła jednocześnie, że istnieje plan awaryjny na wypadek bezumownego wyjścia. Zapewni on m.in. przestrzeganie praw obywateli W. Brytanii mieszkających na terytorium UE, jak i obywateli unijnych w Zjednoczonym Królestwie.

 

"Niezależnie od wyjścia, dążymy do dobrej współpracy" - powiedziała Merkel. Niemiecka kanclerz podkreśliła, że współdziałanie z Londynem jest szczególnie ważne w dziedzinie bezpieczeństwa. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia polityki wewnętrznej jak i zagranicznej. Szefowa rządu RFN zapewniła, że współpraca jest planowana również po brexicie.

 

W czwartek po południu rozpocznie się w Brukseli szczyt szefów unijnych państw i rządów, na którym będzie m.in. omawiana kwestia brexitu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook