Putin wyraził nadzieję na zapewnienie sukcesji władzy w Kazachstanie

(fot. PAP/EPA/YURI KADOBNOV/POOL)

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził w środę nadzieję na zapewnienie sukcesji władzy w Kazachstanie po ustąpieniu Nursułtana Nazarbajewa z urzędu prezydenta tego kraju. Podziękował też Nazarbajewowi za wkład w pogłębianie integracji eurazjatyckiej.

 

Na posiedzeniu rządu Rosji Putin wspomniał o "wydarzeniach politycznych", zachodzących w kraju będącym "bliskim sojusznikiem" Rosji. "Są one związane ze zmianą władz politycznych. Wyrażamy nadzieję, na to, że zapewniona zostanie sukcesja" - zauważył.

 

Nazwał Nazarbajewa "jednym z autorów, jeśli nie autorem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej". Ocenił, że "projekt ten rozwija się bardzo pomyślnie", m.in. dzięki "bezpośredniemu wsparciu i udziałowi" Nazarbajewa w tych działaniach. Putin zapewnił, że Rosja uczyni wszystko, aby te procesy podtrzymać.

 

Prawie 79-letni Nazarbajew swoją dymisję ogłosił we wtorek w telewizyjnym orędziu, nie podając jej powodów. Pozostanie dożywotnio przewodniczącym krajowej Rady Bezpieczeństwa oraz szefem rządzącej Demokratycznej Partii Ludowej "Nur Otan", dzięki czemu mimo odejścia z urzędu nadal zachowa daleko idące wpływy.

 

Nazarbajew kierował Kazachstanem przez blisko 30 lat. W czerwcu 1989 objął urząd I sekretarza KC Komunistycznej Partii Kazachstanu, od kwietnia 1990 do grudnia 1991 był prezydentem Kazachskiej SRR, a następnie - prezydentem niepodległego Kazachstanu.

 

Wskazany przez niego na swojego następcę Kasym-Żomart Tokajew w środę został zaprzysiężony przez parlament na prezydenta Kazachstanu. W przemówieniu inauguracyjnym zapowiedział, że zamierza kontynuować politykę Nazarbajewa.

 

Również w środę Dariga Nazarbajewa, najstarsza córka Nazarbajewa, została w środę wybrana na przewodniczącą Senatu, wyższej izby parlamentu, zajmując tym samym pozycję nr 2 w politycznej hierarchii tego kraju.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.63

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook