Turcja: naukowcy zamierzają wydać 25-tomowe dzieło zaprzeczające ludobójstwu Ormian

(fot. EPA/ERDEM SAHIN)

Pod patronatem komitetu ekspertów Instytutu Historii Tureckiej ukaże się 25-tomowe dzieło, mające za zadanie obalić zarzuty o ludobójstwie Ormian w 1915 w ówczesnym Imperium Osmańskim.

 

Uczestniczący w programie przygotowania dzieła naukowcy rozpoczęli już badania archiwów i bibliotek zarówno w Turcji, jak i w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Niemczech i Wielkiej Brytanii w celu znalezienia dowodów zaprzeczających wspomnianej tragedii.

 
Rzecznik Instytutu, przedstawiony przez miejscowe media jako Akşam, oświadczył, że badania historyczne w różnych krajach skupiają się na dokumentach oryginalnych obejmujących lata 1900-15, wydobytych z archiwów i bibliotek w tych państwach. Zdaniem rzecznika okazuje się, że niektóre z tych dokumentów zostały zmanipulowane, aby przypisać władzom tureckim odpowiedzialność za planowe masakry Ormian, dokonywane na Półwyspie Anatolijskim w 1915. Akşam wspomniał w tym kontekście o odpowiedzialności oddziałów ormiańskich, które miały dokonywać w tamtym okresie gwałtów na ludności tureckiej.
 
Wspomnianą inicjatywę wydawniczą, przedstawianą przez władze w Ankarze jako antypropaganda, zapowiedziano w czasie, gdy społeczność ormiańska w Turcji przeżywa trudne chwile, związane ze śmiercią 8 marca ormiańskiego patriarchy Konstantynopola Mesroba II Mutafiana i wyborem jego następcy. Zmarł on po wielu latach ciężkiej choroby umysłowej, uniemożliwiającej mu kontakt z otoczeniem, w wyniku zamachu na niego w 2008 roku.
 
 
Turcja dotychczas stanowczo zaprzecza, jakoby dopuściła się masowej zagłady Ormian, począwszy od kwietnia 1915 ok. półtora miliona Ormian. Było to pierwsze ludobójstwo na taką skalę, na którym później wzorował się Adolf Hitler, planując całkowite wymordowanie Żydów. Oprócz Ormian z rąk Turków zginęło w owym czasie także kilkaset tysięcy prawosławnych Greków i chaldejskich Asyryjczyków. Zwłaszcza ci drudzy obchodzili w 2015 roku setną rocznicę zagłady swych przodków, uznając ją również za akt ludobójstwa. Także w tym wypadku władze tureckie odmawiają uznania swej odpowiedzialności za tę zbrodnię.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 17:10:30 | 2019-03-15
To może być za wątły tekst. Proponuję 50 tomów.

Oceń 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook