Asad do Kurdów: nie liczcie na pomoc USA, Amerykanie wam nie pomogą

(fot. PAP/EPA/SANA HANDOUT)

Prezydent Syrii Baszar el-Asad oświadczył w niedzielę, że te grupy, które "liczą na Amerykanów", powinny wiedzieć, że USA im nie pomogą. Jak komentuje Reuters, Asad kierował swe słowa do milicji kurdyjskich, które USA wspierały w walce z Państwem Islamskim.

 

Prezydent powiedział w niedzielnym wystąpieniu, które relacjonowała telewizja państwowa, że Amerykanie potraktują tych, którzy liczą na ich pomoc "jak przedmioty w wymianie barterowej" i "nie zachowają ich w sercu ani nie wezmą w ramiona".

 

"Nikt was nie ochroni, poza waszym państwem" - dodał i zapowiedział rychłe zwycięstwo nad dżihadystami.

 

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że wycofa z Syrii amerykański kontyngent, który liczy około 2 tys. żołnierzy. Sojusznikami USA w walce z Państwem Islamskim (IS) były Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), których trzon stanowią kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG).

 

W piątek Trump oświadczył, że "w ciągu 24 godzin" skończy się operacja przeciw "kalifatowi" IS, ale dżihadyści utrzymują się jeszcze na przyczółku na wschodzie kraju, przy granicy z Irakiem.

 

Eksperci uznali, że wobec decyzji o wycofaniu się USA z Syrii Asad czuje się już niezagrożony, a SDF nie ma innego wyjścia, jak dogadać się z nim.

 

Były specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. walki IS Brett McGurk zarzucił Trumpowi, że decyzja o wycofaniu się USA z Syrii daje IS nowe życie. Skrytykował również to, że decyzja ta nie była konsultowana z sojusznikami USA.

 

Plan wycofania sił USA z północno-wschodniej Syrii, gdzie amerykańskie oddziały walczyły z dżihadystami z IS, Trump nieoczekiwanie ogłosił 19 grudnia. Zaniepokojenie decyzją wyrazili wówczas sojusznicy USA w walce z IS - Francja, Wielka Brytania i Niemcy, a szef Pentagonu James Mattis i McGurk podali się do dymisji.

 

Zdaniem wielu ekspertów wycofanie amerykańskiego kontyngentu stanowi ustępstwo zarówno wobec Asada, jak Rosji i Iranu, które są jego sojusznikami i zabiegają o umocnienie wpływów w Syrii i w całym regionie Bliskiego Wschodu. Ponadto decyzja Trumpa wystawia kurdyjskie milicje na ewentualny ataku ze strony Turcji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.25

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook