Media: wysłannicy Juana Guaido z Wenezueli oczekiwani w Watykanie

(fot. PAP/EPA/Leonardo Munoz)

Wkrótce na rozmowy do Watykanu mają przybyć wysłannicy lidera opozycji w Wenezueli Juana Guaido, który w styczniu ogłosił się tymczasowym prezydentem tego kraju - podał portal Il Sismografo. Delegację przyjmie zapewne sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

 

Według portalu religijnego nie wyklucza się, że delegacja spotka się też z papieżem Franciszkiem.

 

Kilka dni wcześniej Guaido powiedział w wywiadzie, że prosi papieża o pomoc w rozwiązaniu obecnego kryzysu w jego kraju.

 

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, w skład delegacji reprezentującej Guaido i oczekiwanej w Watykanie wejdzie szef komisji spraw zagranicznych parlamentu Wenezueli Francisco Sucre, a także przedstawiciel do spraw pomocy humanitarnej Rodrigo Diamanti.

 

Celem tej misji jest wyjaśnienie rozmówcom planu okresu przejściowego w Wenezueli i przywrócenia demokracji na drodze wyborów. Nie jest jasne, czy przedstawiona zostanie prośba o mediację.

 

Kardynał Pietro Parolin powiedział włoskiej stacji telewizyjnej Tv2000, że stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec kryzysu w Wenezueli to "pozytywna neutralność". "To postawa kogoś, kto chce być ponad dwiema stronami, by przezwyciężyć konflikt" - dodał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

 

Również, jak podano nieoficjalnie, być może w poniedziałek delegacja z Caracas zostanie przyjęta przez wicepremiera Włoch, szefa MSW Matteo Salviniego.

 

Guaido w liście do Salviniego, a także do drugiego wicepremiera Luigiego Di Maio i premiera Giuseppe Contego poprosił o przyjęcie jego wysłanników. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook