Wenezuela w ruinie: brakuje chleba, szczepionek, powrócił trąd

(fot. sebastorg / shutterstock.com)

Nikt nie może już zaprzeczyć katastrofalnej sytuacji, w jakiej znajduje się Wenezuela. Widzimy to każdego dnia - mówi biskup graniczącej z tym krajem kolumbijskiej diecezji Cucuta, Victor Manuel Ochoa.

 
Do tego miasta przybywa codziennie od 45 do 60 tys. Wenezuelczyków w poszukiwaniu pożywienia i lekarstw, których od dawna już brakuje w ich ojczyźnie. Powracają za to choroby, które w innych regionach świata zostały już zwalczone, np trąd.
 

Dzięki wielkim złożom ropy naftowej Wenezuela należy do najbogatszych krajów Ameryki Łacińskiej, ale jej gospodarka została zrujnowana wskutek neosocjalistycznych reform najpierw Hugo Chaveza a następnie jego następcy Nicolasa Maduro. Miliony Wenezuelczyków zdecydowały się na opuszczenie kraju, a duża ich część znajduje schronienie właśnie w nadgranicznej kolumbijskiej Cucucie.

 

"Jest to ogromna ludzka tragedia. Wielu Wenezuelczyków przybywa tu, by otrzymać choć trochę ryżu, chleba, mąki czy kukurydzy, bo w domu nie mają już niczego. Inni borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Potrzebują konkretnych lekarstw. Inni szukają u nas nawet zwykłych antybiotyków czy lekarstw na najpowszechniejsze choroby, a matki przyjeżdżają tu, aby zaszczepić swoje dzieci" - powiedział w Radiu Watykańskim bp Ochoa. Zwrócił uwagę, że obecnie powracają tam choroby, które w innych regionach świata zostały już zwalczone, "pojawił się na przykład trąd!".

 

Inny wielki problem to dramat rozdzielonych rodzin, gdy ojcowie i matki emigrują, aby znaleźć pracę i przesłać pieniądze do Wenezueli. "Każdego dnia przybywa do Kolumbii 6 tys. migrantów z Wenezueli. Niektórzy idą dalej: do Chile, Peru czy Ekwadoru, inni zostają. Szacuje się, że w Kolumbii jest już ok. 1,5 mln Wenezuelczyków. Kryzys jest ogromny. Nikt nie może zaprzeczyć ani ukrywać tego faktu" - stwierdził biskup Cucuty.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook