Hiszpania: rząd zgodził się na przyjęcie 11 migrantów ze statku rybackiego, uratowanych wcześniej z pontonu

(fot. Nicolas Economou / Shutterstock)

Rząd Hiszpanii zgodził się w poniedziałek na przyjęcie na terenie kraju dwunastu nielegalnych migrantów uratowanych w listopadzie przez statek rybacki pochodzący z okolic Walencji. Afrykańczycy próbowali dostać się do Europy z Libii na pontonie.

 

W poniedziałek rano informację o zgodzie władz Hiszpanii na przyjęcie migrantów ujawniły krajowe media, a także minister spraw wewnętrznych Malty Michael Farrugia.

 

Władze w Madrycie potwierdziły w godzinach popołudniowych, iż po tymczasowym pobycie na Malcie Hiszpania przyjmie na swoim terytorium wszystkich dwunastu Afrykańczyków uratowanych wieczorem 21 listopada na Morzu Śródziemnym. Próbujących przepłynąć na pontonie z Libii migrantów uratował wówczas hiszpański statek Nuestra Madre de Loreto z portu Santa Pola koło Walencji.

 

W niedzielę po przekazaniu migrantów maltańskiej straży przybrzeżnej jednostka powróciła do Hiszpanii. Wcześniej rząd w Madrycie kazał kapitanowi statku z migrantami udanie się do "najbliższego, bezpiecznego portu".

 

30 listopada z pokładu Nuestra Madre de Loreto z powodu odwodnienia zabrany został przez służby medyczne na Maltę jeden z migrantów.

 

Pomimo gotowości załogi do przetransportowania pozostałych migrantów do Hiszpanii rząd premiera Pedra Sancheza odmawiał wydania zgody. Socjalistyczny gabinet sprzeciwiał się przyjęciu Afrykańczyków, pomimo że burmistrz gminy Santa Pola i władze wspólnoty autonomicznej Walencji deklarowały gotowość ugoszczenia migrantów.

 

W środę przedstawiciel rządu Sancheza we wspólnocie autonomicznej Walencji Juan Carlos Fulgencio informował, że "gabinet w Madrycie pracuje już intensywnie", aby przekonać Libię do ponownego przyjęcia migrantów na swoim terytorium. Jej rząd w sobotę zgodził się odebrać migrantów.

 

Afrykańczycy, pochodzący z Egiptu, Nigru, Senegalu, Somalii i Sudanu, odmawiali jednak konsekwentnie powrotu do Libii. Twierdzili, że zostaną tam zabici bądź poddani prześladowaniom.

 

Od czwartku liberalne i lewicowe media w Hiszpanii krytykowały rząd Sancheza za porzucenie realizowanej od początku kadencji polityki otwartych drzwi dla migrantów. Przypominały, że w czerwcu socjalistyczny gabinet zgodził się na przyjęcie ponad 600 Afrykańczyków ze statku Aquarius, których ugoszczenia odmówiły wówczas Włochy i Malta.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook