Kurdowie krytykują ETPCz za odrzucenie skarg przeciwko Turcji

(PAP/EPA/ERDEM SAHIN)

Liderka syryjskich Kurdów skrytykowała w niedzielę decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) o odrzuceniu skarg mieszkańców kurdyjskiego regionu Afrin w Syrii przeciwko Turcji. Zdaniem Ilham Ahmed uzasadnienie tej decyzji jest niezrozumiałe.

 

Według informacji podanej przez Deutsche Welle w okresie od 23 lipca do 18 września do ETPCz wpłynęło łącznie 21 skarg dotyczących niszczenia domów i mienia przez Turcję w kurdyjskim regionie Afrin w Syrii. Tożsamości skarżących nie ujawniono, jednak ze względu na jurysdykcję ETPCz, prawdopodobnie chodzi o Kurdów, posiadających obywatelstwo jednego z krajów będących stroną europejskiej konwencji praw człowieka.

 

Skarżący twierdzili w swych pozwach, że ich prawa, gwarantowane przez konwencję, zostały naruszone przez wojsko tureckie w trakcie trwającej od 20 stycznia do 24 marca 2018 roku inwazji tureckiej na Afrin oraz późniejszej okupacji tego regionu. Turcja do dziś kontroluje Afrin.

ETPCz w trzech decyzjach podjętych we wrześniu i październiku odrzucił jednak wszystkie skargi, argumentując, że nie została wyczerpana droga procesowa przed krajowymi sądami w Turcji.

 

Zdaniem Ilham Ahmed, sprawującej funkcję współprzewodniczącej Syryjskiej Rady Demokratycznej (MSD), czyli cywilnej władzy na terenach Demokratycznej Federacji Północnej Syrii, do której należał również Afrin, oczekiwanie, by skargi zostały najpierw złożone w Turcji, jest niezrozumiałe.

 

"Czy Afrin jest częścią Turcji, żeby iść do sądów tureckich? A Turcja sama jest sprawcą naruszeń praw człowieka, więc jaka sprawiedliwość byłaby wdrażana w tamtejszych sądach i jaką sprawiedliwością kieruje się Europa?" - napisała Ilham Ahmed na Twitterze.

 

Eksperci zwracają również uwagę, że Turcja aresztowała kilkaset osób za krytykę swojej inwazji na Afrin, uznając ją za "propagandę terrorystyczną". Złożenie takiej skargi w tureckim sądzie naraziłoby zatem pokrzywdzonego na oskarżenie o terroryzm i aresztowanie.

 

Raporty ONZ i Amnesty International potwierdziły odpowiedzialność Turcji za liczne naruszenia praw człowieka oraz prawa humanitarnego, w tym grabieże i niszczenie mienia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 19:42:34 | 2018-11-18
Jakkolwiek szkoda Kurdów to jednak ETPC nie jest pierwszą instanjcą lecz ostatnią. Dotyczy to wszystkich spraw i wszystkich skarżących. Dopiero jak zostaną wyczerpane wszystkie inne środki prawne łączniej z Sądem Najwyższym ETPC może zająć się sprawą.

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?