Rekordowa liczba stypendiów Erasmusa

Rekordowa liczba stypendiów Erasmusa
Od 1987 roku stypendium Erasmusa otrzymało ponad 2 mln młodych Europejczyków (fot. flicr.com)
PAP / apd

W roku akademickim 2008/2009 na studia i staże za granicą dotowane przez UE w ramach programu Erasmus wyjechało więcej studentów niż kiedykolwiek wcześniej. Według opublikowanych dzisiaj najnowszych danych stypendia na studia lub staż otrzymało prawie 200 000 studentów wyższych uczelni. W stosunku do poprzedniego roku akademickiego oznacza to ogólny wzrost o 8,7%.

Od rozpoczęcia programu w 1987 r. stypendium Erasmusa otrzymało w sumie ponad dwa miliony młodych Europejczyków. Najbardziej – o ponad 50 % w stosunku do ubiegłego roku – wzrosła liczba studentów odbywających staże w przedsiębiorstwach. Oprócz tego w zeszłym roku ponad 36 000 pracowników wyższych uczelni wyjechało za granicę, aby uczyć lub szkolić się w jednym z 31 krajów Europy uczestniczących w programie.

Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, powiedziała: „Coraz więcej młodych Europejczyków korzysta z możliwości nauki za granicą w trakcie studiów. „Pokolenie Erasmusa” potwierdza, że to doświadczenie pomaga w rozwoju naukowym i osobistym, a także ułatwia znalezienie pracy po studiach. W ramach nowej inicjatywy „Młodzież w drodze” (Youth on the Move) chcemy rozszerzyć ten udany europejski projekt, aby każdy młody człowiek miał szansę wziąć w nim udział”.

W roku akademickim 2008/2009 do 31 krajów uczestniczących w programie Erasmus (państwa członkowskie UE, Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Turcja) wyjechało ogółem 198 600 studentów. Co ciekawe, aż 63 proc. ubiegłorocznych uczestników Erasmusa to studentki. "Młode kobiety bardziej palą się do odkrywania świata" - komentowała w poniedziałek komisarz UE, Androulla Vassiliou. Wciąż najbardziej popularne są uczelnie i uniwersytety w dużych, starych krajach UE jak Francja, Niemcy i Hiszpania. "To ma oczywiście związek z językiem" - tłumaczyła Vassiliou.

DEON.PL POLECA

Do Polski w ramach Erasmusa przyjeżdża cztery razy mniej studentów niż Polaków wyjeżdża na uczelnie za granicą. Spośród 1618 polskich studentów najwięcej wyjechało do Niemiec (333), Grecji (238) i Hiszpanii (227), Wielkiej Brytanii (184) i Włoch (111). Upodobanie do Grecji to polska specjalność - Polacy stanowią największą grupę wśród studentów Erasmusa w tym kraju. Z kolei na naukę w polskich uczelniach przyjechało w ramach Erasmusa 400 zagranicznych studentów. Najwięcej z Niemiec (74), Francji (55) i Hiszpanii (51). Do Polski przyjechał też jeden Grek.

Studenci wyjeżdżają najczęściej na jeden semestr nauki, który - dzięki zharmonizowanemu systemowi punktów - zalicza im się do toku studiów. Liczba studentów uczestniczących w Erasmusie wzrosła w większości z 31 krajów uczestniczących w programie (27 państw UE oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Turcja). Zmalała w ośmiu, głównie starych krajach, a w Polsce i Niemczech pozostała bez zmian.

W ramach programu najwięcej studentów za granicę wysłały: Francja (28 300 osób), Niemcy (27 900) i Hiszpania (27 400). Pod względem odsetka ogólnej liczby studentów najlepiej wypadł Luksemburg (15,5 %), Liechtenstein (3 %), Austria (1,9 %) i Republika Czeska (1,7 %). Najpopularniejsze były wyjazdy do Hiszpanii (33 200 studentów), Francji (24 600) i Niemiec (22 000).

Obecnie stypendium Erasmusa na pewnym etapie studiów otrzymuje około 4% europejskich studentów. Erasmus jest adresowany nie tylko do studentów i pracowników wyższych uczelni: uczelnie otrzymują też z programu środki na współpracę w ramach sieci, projektów wielostronnych i innych działań. Coraz więcej uwagi poświęca się także współpracy z biznesem i społeczeństwem.

Niezależne badania pokazują, że Erasmus ma duży wpływ na wielu poziomach: uczestnicy programu zdobywają nowe umiejętności, zwiększając swoje szanse na rynku pracy lub (w przypadku pracowników uczelni) możliwości rozwoju zawodowego. Uczelnie przystosowują się do potrzeb zagranicznych gości, wprowadzają nowe metody nauczania i usługi edukacyjne, rozwijają swoje zdolności w zakresie zarządzania, działalność badawczą i współpracę z biznesem.

Zdaniem Komisji, Erasmus może przyczynić się do realizacji unijnej strategii „Europa 2020” na rzecz inteligentnego, trwałego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu gospodarczego, ponieważ umożliwia młodym ludziom zdobycie elastycznych umiejętności niezbędnych w społeczeństwie opartym na wiedzy i konkurencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rekordowa liczba stypendiów Erasmusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.