Korea Płd.: zaczęto usuwać miny ze strefy zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Płn.

(fot. Michael Day / flickr.com / CC BY 2.0)

Korea Płd. zaczęła w poniedziałek usuwanie min ze strefy zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Płn. - poinformowało ministerstwo obrony w Seulu. Zgodnie z niedawną umową wojskową między tymi krajami akcję rozminowywania powinna przeprowadzić również Korea Płn.

 

Urzędnicy resortu nie byli w stanie potwierdzić, czy Korea Północna także rozpoczęła usuwanie min po swojej stronie granicy. Wyrazili jednak nadzieję, że wypełni ona postanowienia porozumień zawartych w Pjongjangu - podała agencja AP.

 

W czasie niedawnej wizyty prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina w stolicy Korei Płn. szefowie resortów obrony obu krajów podpisali porozumienie mające na celu zmniejszenie napięć wojskowych i ograniczenie ryzyka przypadkowych starć na granicy. Umowa konkretyzuje postanowienia z kwietniowego szczytu koreańskiego, na którym przywódcy obu państw zadeklarowali, że powstrzymają się od wszelkich przejawów wrogości przeciwko sobie.

 

W poniedziałek południowokoreańscy inżynierowie wojskowi zaopatrzeni w sprzęt do usuwania min zostali wysłani do wsi Panmundżom oraz do strefy w powiecie Cheorwon, gdzie obie Koree mają w przyszłym roku wspólnie poszukiwać szczątków żołnierzy poległych w jednej z potyczek w czasie wojny koreańskiej z lat 1950-1953 - poinformowało południowokoreańskie ministerstwo obrony.

 

Na tym obszarze spoczywają według Seulu szczątki około 300 żołnierzy Korei Płd. i sił ONZ, jak również nieokreślona liczba szczątków żołnierzy chińskich i północnokoreańskich.

 

Zgodnie z porozumieniem wojskowym okolice Pamnundżomu powinny zostać oczyszczone z min do 20 października, a Cheorwon do 30 listopada - przypomina południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo".

 

Niedawny szczyt Muna z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem w Pjongjangu doprowadził do wznowienia negocjacji nuklearnych pomiędzy USA a Koreą Płn. po okresie zastoju. Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo odwiedzi w październiku Pjongjang, by rozmawiać na temat organizacji kolejnego szczytu prezydenta USA Donalda Trumpa z Kimem - informował amerykański Departament Stanu.

 

We wspólnym oświadczeniu podpisanym przez przywódców obu Korei w Pjongjangu Kim zobowiązał się do konkretnych kroków w kierunku denuklearyzacji, jednak pod warunkiem, że USA podejmą "analogiczne środki" zgodne z porozumieniem z pierwszego szczytu Trump-Kim, który odbył się w czerwcu w Singapurze.

 

Północnokoreańscy dyplomaci naciskali na złagodzenie międzynarodowych sankcji gospodarczych, nałożonych na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w związku z jego programem zbrojeń nuklearnych i rakietowych. Do złagodzenia sankcji wzywali ostatnio ONZ również szefowie dyplomacji Chin i Rosji.

 

USA deklarują jednak, że sankcje nie zostaną złagodzone, dopóki Korea Płn. nie przeprowadzi "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook