Indonezja: władze zgadzają się na pomoc zagraniczną po trzęsieniu ziemi i tsunami

(fot. PAP/EPA/AGUS SUPARTO / PRESIDENTIAL PALACE / HANDOUT)

Prezydent Indonezji Joko Widodo zgodził się na przyjęcie zagranicznej pomocy dla kraju po niszczycielskim trzęsieniu ziemi i tsunami, które nawiedziło wyspę Celebes - napisał w poniedziałek na Twitterze szef indonezyjskiej rady ds. inwestycji Thomas Lembong.

 

W wyniku kataklizmu śmierć poniosły co najmniej 832 osoby. Pomoc dla Indonezji zaoferowały już Australia i Tajlandia.

 

Liczba ofiar piątkowego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,5 i fal tsunami, które po nim nastąpiły, prawdopodobnie wzrośnie, gdyż ratownicy i ekipy poszukiwawcze wciąż docierają do regionów spustoszonych przez żywioł. Władze przewidują, że liczba ofiar śmiertelnych może sięgnąć nawet kilku tysięcy.

 

Kilkadziesiąt osób zostało uwięzionych pod gruzami kilku hoteli i centrum handlowego w mieście Palu, 1500 km na północny wschód od Dżakarty, a najprawdopodobniej kilkaset zostało pogrzebanych w osuwiskach ziemi.

 

Prezydent Widodo powiedział dziennikarzom, że wydobycie tych ludzi jest priorytetem.

 

"Ewakuacja jeszcze się nie zakończyła, jest wiele miejsc, w których ewakuacja nie mogła zostać przeprowadzona z powodu braku ciężkiego sprzętu, ale sprzęt zaczął przybywać w nocy do Palu" - zapewniał szef państwa. "Wyślemy jak najwięcej żywności samolotami Hercules, bezpośrednio z Dżakarty" - dodał, odnosząc się do wojskowych samolotów transportowych C-130.

 

Większość ofiar śmiertelnych pochodziła z liczącego blisko 380 tys. mieszkańców Palu. Władze przygotowują zbiorowy grób, żeby pochować ofiary kataklizmu, jak tylko zostaną one zidentyfikowane - podaje agencja Reutera

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook