Grecja: Cipras chwali premiera Macedonii, mimo fiaska referendum w tym kraju

(fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)

Mimo fiaska niedzielnego referendum w Macedonii, premier Grecji Aleksis Cipras pochwalił szefa rządu tego kraju Zorana Zaewa za jego wysiłki na rzecz pełnego wdrożenia umowy Skopje-Ateny sprawie zmiany nazwy państwa - poinformowały greckie media.

 

Obaj politycy rozmawiali telefonicznie w niedzielę wieczorem. Jak podały grecka rozgłośnia radiowa ERT i agencja prasowa ANA-MPA, Cipras pochwalił "determinację i odwagę" Zaewa w jego działaniach na rzecz porozumienia między Grecją a Macedonią, zawartego 12 czerwca przez szefów rządu obu krajów.

 

Wcześniej greckie MSZ oświadczyło, że mimo niepowodzenia referendum w Macedonii, Grecja nadal będą popierać umowę. "Wszystkie strony muszą teraz działać ze spokojem, by utrzymać dynamikę porozumienia między Atenami a Skopje" - oświadczył grecki resort spraw zagranicznych.

 

Władze Macedonii zgodziły się na zmianę konstytucyjnej nazwy państwa na "Republika Macedonii Północnej", a w zamian Grecja ma nie blokować już przystąpienia byłej jugosłowiańskiej republiki do UE i NATO.

 

W niedzielnym referendum konsultacyjnym w Macedonii ponad 90 proc. głosujących poparło zmianę nazwy swego kraju na "Republika Macedonii Północnej". Jednak niska frekwencja nie pozwoli uznać referendum za ważne.

 

"Referendum w sprawie zmiany nazwy Macedonii nie miało 50-procentowej frekwencji koniecznej, by wynik głosowania uznać za ważny" - powiedział w niedzielę późnym wieczorem w Skopje szef Państwowej Komisji Wyborczej.

 

Frekwencja wyniosła około 36 proc.

 

Umowa Skopje-Ateny to próba zakończenia trwającego ponad ćwierć wieku sporu o nazewnictwo i prawa do spuścizny antycznej Macedonii. Grecja domaga się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiej historii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook