Duda i Netanjahu o relacjach bilateralnych i sytuacji na Bliskim Wschodzie

(PAP/Radek Pietruszka)

Bieżący stan relacji dwustronnych, perspektywa współpracy polsko-izraelskiej w obszarze nowoczesnych technologii i w kwestiach wojskowych oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie, w tym wojna w Syrii, były tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

 

Spotkanie prezydenta Dudy i premiera Netanjahu odbyło się w środę na marginesie 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

 

"Prezydent Duda omówił z premierem Izraela bieżący stan relacji dwustronnych. Premier Netanjahu przedstawił swoją ocenę sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie problemu wojny w Syrii i zagrożeń migracyjnych. Rozmówcy omówili geopolityczne konsekwencje możliwego przebiegu wypadków w regionie" - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Obaj przywódcy - relacjonował prezydencki minister - wyrazili nadzieję na pozytywny rozwój współpracy polsko-izraelskiej w zakresie gospodarki, szczególnie w obszarze nowoczesnych technologii, oraz kontaktów międzyludzkich. "Omówili też potencjalne zakresy kooperacji w kwestiach wojskowych, w tym technologii i sprzętu" - dodał Szczerski.

 

We wtorek Duda rozmawiał z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Szef gabinetu prezydenta RP poinformował wtedy PAP, że rozmowa dotyczyła obecnego stanu relacji palestyńsko-izraelskich i przyszłego procesu pokojowego.

 

Wcześniej w środę prezydent Duda wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, któremu przewodniczył prezydent USA Donald Trump. Posiedzenie było poświęcone nierozprzestrzenianiu broni atomowej oraz programowi atomowemu Iranu, zawieszonemu w związku z umową z 2015 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.1

Liczba głosów:

78

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook