Macron: nacjonalizm zawsze prowadzi do porażki

(fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że nacjonalizm zawsze prowadzi do porażki. Ostrzegł, że unilateralizm i podziały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ mogą doprowadzić do tego, że ONZ będzie "symbolem bezsilności".

 

Prezydent przyznał, że obecny porządek świata nie uchronił go od głębokich i powszechnych nierówności; "ten światowy ład nie poradził sobie z autoregulacją, problemami gospodarczymi, finansowymi, środowiskowymi i klimatycznymi (...). Zawiódł, ponieważ nasza wspólna zdolność do rozwiązywania problemów jest zbyt często blokowana przez podziały w Radzie Bezpieczeństwa (ONZ)" - podkreślił.

 

Ostrzegł, że ONZ może stać się "symbolem bezsilności" i światowi przywódcy muszą temu zapobiec.

 

"Sądzę, że widzimy kryzys u samych podstaw dzisiejszego świata" - powiedział prezydent i dodał, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest unilateralizm.

 

Macron wezwał do budowania "nowego ładu światowego z ludzką twarzą". Powiedział, że podczas szczytu G7 w 2019 roku, któremu przewodzić będzie Francja, priorytetem będzie walka z nierównościami. Oświadczył, że jego pragnieniem jest, by grupa ta otworzyła się na nowych członków i "głęboko zmodyfikowała swój format". Nie wymienił jednak państw, które jego zdaniem powinny dołączyć do tego klubu.

 

Zaapelował, by nie podpisywać porozumień handlowych z państwami, które nie respektują porozumienia klimatycznego z Paryża.

 

"Co może rozwiązać kryzys między Izraelem i Palestyną? Nie jednostronne inicjatywy, nie deptanie słusznego prawa Palestyńczyków do (...) pokoju. Nie ma wiarygodnej alternatywy dla rozwiązania dwupaństwowego" - powiedział Macron.

 

Odniósł się do wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który w swym wystąpieniu w ONZ wezwał wszystkie kraje do izolowania Iranu. "Co pozwoli uregulować sytuację w Iranie? (...) Prawo silniejszego? Presja jednego? Nie!" - podkreślił, wzywając do unikania "rozwiązań jałowych".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.17

Liczba głosów:

23

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR 03:46:29 | 2018-09-26
Dlatego nacjonalizm Macrona, żeby nie powiedzieć szowinizm, i jego atak na Polaków, polskich przedsiębiorców i pracowników prowadzi go do porażki.

Oceń 11 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook