Kilkaset osób na obchodach 75. rocznicy likwidacji wileńskiego getta

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Kilkaset osób wzięło w niedzielę udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy likwidacji wileńskiego getta. Wieniec przy pomniku ofiar Holokaustu w Ponarach, miejscu masowych mordów w czasie wojny, złożyła również 40-osobowa delegacja z Polski, ze Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

 

"Nasz udział w oficjalnych uroczystościach w Ponarach jest bardzo ważny. Oddając hołd pomordowanym Żydom, którzy byli obywatelami II Rzeczypospolitej Polskiej, przypominamy, że w Ponarach leżą też Polacy" - powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Maria Wieloch.

 

Członkowie Stowarzyszenia w uroczystościach uczestniczyli z biało-czerwonymi opaskami z napisem Rodzina Ponarska. Jak podkreśliła Wieloch, "chodzi o to, żeby władze litewskie i mieszkańcy Litwy zauważyli nas i uświadomili sobie, że w tej ziemi jest wymieszana krew żydowska i polska".

 

Podczas II wojny światowej las w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z Niemcami policji litewskiej. Niemcy, wspomagani przez ochotnicze oddziały litewskie, wymordowali tu ok. 100 tys. ludzi, w tym ok. 60-70 tys. Żydów. Mordowali też Polaków, Litwinów, Romów, Rosjan. Oficjalnie uważa się, że w Ponarach zginęło kilka tysięcy Polaków, Rodzina Ponarska przekonuje, że ok. 20 tys.

 

Po południu goszczący na Litwie z wizytą papież odda hołd ofiarom Holokaustu na wileńskim Skwerze Rudnickim, na terenie dawnego getta. Na placu tym w niedzielę m.in. została ułożona kilkumetrowa gwiazda Dawida z tysięcy kamyczków mających upamiętniać ofiary Holokaustu.

 

Od kilku lat Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, której celem jest upowszechnianie wiedzy o zbrodni ponarskiej, pod koniec września organizuje uroczystości w Wilnie i na Wileńszczyźnie.

 

W programie tegorocznych, zaplanowanych na pięć dni uroczystości są konferencje w Wilnie i Trokach, msze święte, złożenie kwiatów w miejscach pamięci ofiar mordu w Ponarach, a także na polskich cmentarzach wojskowych, pokaz filmu "Ponary" i spotkania z młodzieżą.

 

W środę, w głównym dniu uroczystości, w polskiej kwaterze w Ponarach zostanie odprawiona polowa msza święta i odbędzie się apel pamięci.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.89

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook