Irak: parlament wybrał proirańskiego polityka na szefa parlamentu. To "pierwszy krok do sformowania władz kraju"

(fot. alexey struyskiy / shutterstock)

Iracki parlament wybrał w sobotę na swego przewodniczącego Mohameda al-Halbusiego, kandydata popieranego przez frakcję proirańską, której przewodzi były premier Nuri al-Maliki.

 

37-letni Al-Halbusi, były gubernator zachodniej prowincji Al-Anbar, uzyskał 169 głosów na 298 oddanych, podczas gdy jego konkurent, były minister obrony Chalid al- Obeidi - 89 głosów.

 

Wybór na szefa parlamentu, to jest na stanowisko, które zawsze przypada zgodnie z niepisaną umową przedstawicielowi sunnitów, stanowi w Iraku pierwszy krok do sformowania władz kraju.

 

W najbliższych dniach deputowani mają wybrać nowego prezydenta, który z kolei mianuje premiera, ten zaś będzie miał 30 dni na sformowanie rządu.

 

Ustępujący premier, proamerykański polityk Hajdar al-Abadi, nie będzie się ubiegał o drugą kadencję na tym stanowisku.

 

Jednocześnie lider koalicji, która uzyskała w wyborach największą liczbę głosów, wpływowy szyicki duchowny Muktada as-Sadr, wezwał do desygnowania na szefa rządu "niezależnego technokraty".

 

Wyniki wyborów z 12 maja sprawiły, że powstał bardzo podzielony politycznie parlament, co znacznie wydłużyło negocjacje między dwoma blokami parlamentarnymi w sprawie utworzenia gabinetu rządowego.

 

Od czasu obalenia dyktatury Saddama Husajna w 2003 roku przewodniczącym irackiego parlamentu jest zawsze na podstawie niepisanego porozumienia sunnita, szefem rządu szyita, a szefem państwa Kurd.

 

Rząd Iranu niezwłocznie pospieszył z gratulacjami dla Iraku po wyborze proirańskiego polityka na przewodniczącego parlamentu.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook