Barnier: UE gotowa do zaoferowania W. Brytanii bezprecedensowego partnerstwa

(fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

Bruksela jest gotowa zaoferować Wielkiej Brytanii bezprecedensowo bliskie relacje po opuszczeniu UE przez ten kraj, ale nie pozwoli na osłabienie jednolitego rynku Wspólnoty - oświadczył w środę w Berlinie główny unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier.

 

"Jesteśmy gotowi do zaoferowania Wielkiej Brytanii takiego partnerstwa, jakiego nigdy wcześniej nie było z państwem trzecim" - przekazał dziennikarzom Barnier po spotkaniu z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem. Podkreślił, że może to dotyczyć gospodarki, polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa.

 

"Szanujemy brytyjskie +czerwone linie+. W zamian oni muszą szanować to, czym jesteśmy" - oświadczył Barnier. "Jednolity rynek oznacza jednolity rynek. Nie ma jednolitego rynku a la carte" - zastrzegł.

 

Maas zapewnił natomiast, że Niemcy oczekują "ambitnej oraz bliskiej relacji" z Londynem po Brexicie.

 

We wtorek szef niemieckiego MSZ mówił, że Berlin nie chce, by doszło do nieuregulowanego Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez odpowiedniej umowy. Zaznaczył jednak, że władze RFN przygotowują się i na taki wariant.

 

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku. Zgodnie z wciąż negocjowanym porozumieniem o okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, obowiązywałyby jednak aż do 31 grudnia 2020 roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 21:29:21 | 2018-09-02
A może się założymy? Z mojej strony zero zaufania dla pp. Junckera, Timermansa i im podobnych. Na pewno ukręcą jakąś lewiznę. 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook