Chiny: aresztowano 26 osób podejrzanych o kradzież starożytnych przedmiotów

(fot. Tatsuo Nakamura / shutterstock.com)

Chińska policja aresztowała 26 osób podejrzanych o kradzież przedmiotów ze starożytnego miejsca pochówku z czasów dynastii Tang - informuje w niedzielę portal BBC News.

 

Gang usiłował sprzedać artefakty za równowartość około 11 milionów dolarów. Najpewniej przejął 650 przedmiotów, w tym złote i srebrne sztućce i biżuterię z grobowców w Dulan, leżących na starożytnym Jedwabnym Szlaku w prowincji Cinghaj (Qinghai) w zachodnich Chinach.

 

Skradzione przedmioty pochodzą z VII wieku - poinformowało chińskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego. Z grobowców nielegalnie wydobyto wyroby z jedwabiu, złota, srebra i brązu oraz inne przedmioty, których jest łącznie ponad 2000.

 

Eksperci uważają, że wiele z nich ma olbrzymią wartość historyczną, ponieważ pokazują wymianę kulturalną i kontakty między Wschodem i Zachodem we wczesnym okresie panowania dynastii Tang (lata 618-907).

 

Chiński rząd poinformował, że w następstwie aresztowań policja zwiększy działania wymierzone w przestępstwa tego typu, żeby lepiej chronić dziedzictwo kulturowe kraju.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook