Malta: statek "Aquarius" ze 141 migrantami zawinąl do portu w La Valletta. Przyjmą ich te kraje

(fot. EPA/DOMENIC AQUILINA)

Statek "Aquarius" ze 141 migrantami na pokładzie zawinął w środę do portu w stolicy Malty La Valletta. W ten sposób zakończył się pieciodniowy postój na morzu tej jednostki, pływającej dla organizacji pozarządowej SOS Meditarranee.

 

"Aquarius" kilka dni temu na wodach w pobliżu Libii zabrał z dwóch łodzi na swój pokład migrantów, którzy w większości pochodzili z Erytrei i Somalii. Jak informuje agencja AFP wśród 141 uratowanych osób połowa to dzieci.

 

(fot. łódź z uratowanymi migrantami, EPA/DOMENIC AQUILINA)

 

Przyjęcia statku najpierw odmówiły Włochy i Malta. W związku z tym "Aquarius" przez pięć dni stał na Morzu Śródziemnym w oczekiwaniu na informacje o porcie, który zdecyduje się go przyjąć. W tym czasie organizacje Lekarze bez Granic i SOS Mediterranee, których przedstawiciele byli na pokładzie "Aquariusa", zwróciły się do krajów UE o znalezienie "możliwie jak najbliżej" miejsca, gdzie mogłyby wysadzić na ląd 141 migrantów. 

 

(fot. radość matek, EPA/DOMENIC AQUILINA)

 

Ostatecznie w środę pięć krajów - Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia i Luksemburg zgodziły się przyjąć migrantów, dzięki czemu rząd Malty wydał pozwolenie na ich zejście z pokładu statku. 

 

(fot. statek z migrantami na pokładzie, EPA/DOMENIC AQUILINA)

 

W czerwcu ten sam statek z 630 uratowanymi migrantami na pokładzie nie został wpuszczony do żadnego włoskiego portu i wspierany przez włoskie siły morskie dopłynął do Walencji, gdy postanowił go przyjąć nowy rząd Hiszpanii.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.11

Liczba głosów:

73

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Czesław Czap 10:23:46 | 2018-08-16
Organizacje przywożące ludzi z Afryki do Europy powinny być zdelegalizowane a dalsze takie działania surowo karane. Afrykańczycy powinni być jak najszybciej odtransportowani na ich ziemie.

Oceń 16 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook