ONZ: Rosja musi powstrzymać tortury wobec osadzonych

(fot. PAP/EPA/Russian High Commissioner for Human Rights Press Center HANDOUT)

Rosja musi powstrzymać częste stosowanie tortur wobec osadzonych i ścigać sprawców, w tym strażników więziennych, których działania nagrane na wideo wywołały niedawno powszechne oburzenie - poinformowali w piątek przedstawiciele Komitetu przeciwko Torturom ONZ.

 

Reuters podaje, że oenzetowski Komitet przeciwko Torturom (CAT) w nieczęstym apelu zwrócił się do władz Rosji, by w ciągu roku przedstawiły raport w sprawie strażników, którzy pobili Jewgienija Makarowa oraz w sprawie nękania aktywistów i dziennikarzy.

 

Niezależna "Nowaja Gazieta" opublikowała niedawno nagranie wideo incydentu z czerwca roku 2017 w kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji. Widać na nim, jak mężczyźni w mundurach przez kilka minut po kolei biją pałką więźnia skutego kajdankami i co pewien czas na głowę ofiary wylewają wodę z wiadra. Mimo krzyków więźnia, Jewgienija Makarowa, tortury trwają przez całe około dziesięciominutowe nagranie.

 

Panel CAT wyraził zaniepokojenie tą sprawą wskazując, że w tym przypadku "nadzór wideo okazał się nieskuteczny w zapobieganiu torturom, że nagrania wideo były przetrzymywane przez władze niemal rok, a dochodzenie wszczęto dopiero wówczas, gdy wideo przeciekło do mediów i zwróciło powszechną uwagę".

 

Rosyjski wiceminister sprawiedliwości Michaił Galpierin powiedział, że strażnicy zostaną osądzeni i że to stanie się "bardzo jasnym sygnałem, że tortury są niedopuszczalne". W związku z incydentem w kolonii karnej w Jarosławiu odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych, w tym pięciu, którzy zostali aresztowani, podczas gdy szóste aresztowanie jest rozważane.

 

Oenzetowski panel 10 niezależnych ekspertów zaapelował do władz rosyjskich o ochronę Makarowa i jego adwokatki Iriny Biriukowej, która opuściła Rosję, przed ewentualną zemstą. Eksperci otrzymali "spójne i liczne raporty wskazujące na brak szybkiego, bezstronnego i skutecznego dochodzenia w sprawie zarzutów stosowania tortur lub złego traktowania" - pisze Reuters.

 

Około 600 tys. osób przetrzymywanych jest w prawie 1000 więzieniach i innych ośrodkach penitencjarnych w Rosji. Każdego roku odnotowuje się 4 tys. zgonów z różnych przyczyn, co stanowi "jeden z najwyższych wskaźników w krajach Rady Europy" - powiedział przewodniczący panelu Jens Modvig.

 

W swoich wnioskach panel wezwał władze Rosji do działań w celu zmniejszenia liczby zgonów w areszcie, w tym samobójczych śmierci.

 

Według ekspertów ONZ władze rosyjskie muszą też zaprzestać umieszczania ludzi w ośrodkach psychiatrycznych, szczególnie na zaanektowanym Krymie, a także zaprzestać stosowania tortur wobec przeciwników politycznych w celu uzyskania zeznań, w tym wobec uwięzionego ukraińskiego filmowca Olega Sencowa, który prowadzi strajk głodowy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook