Korea Płd.: Mogherini spotkała się z szefową MSZ w Seulu

(fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)

Wysoka przedstawiciel ds. polityki zagranicznej UE Federica Mogherini spotkała się w poniedziałek w Seulu z minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung Wha. Na spotkaniu zaznaczono wspólną wizję pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 

Na oficjalnym koncie na Twitterze UE w Korei, informując o spotkaniu, podkreślono, że Unia i Korea Południowa są partnerami strategicznymi i "angażują się w sprawy istotne dla przyszłości regionu oraz świata, a także podzielają wizję całkowitej denuklearyzacji Półwyspu" Koreańskiego.

 

"Będziemy również nadal pracować nad naszym partnerstwem handlowym" - zaznaczono.

 

Z kolei w niedzielę szefowa unijnej dyplomacji udała się do oddzielającej obie Koree strefy zdemilitaryzowanej i spotkała się z żołnierzami z dowództwa ONZ w granicznej miejscowości Panmundżom.

 

Mogherini w Korei Południowej rozmawiała również z premierem Li Nak Jeonem oraz ministrem ds. zjednoczenia Czho Miung Kiunem. W związku ze spotkaniami na stronie internetowej urzędu Mogherini podkreślono, że celem jej wizyty jest "pokazanie pełnego wsparcia Unii Europejskiej dla (...) mądrego przywództwa Republiki Korei w wysiłkach dyplomatycznych i dialogu międzykoreańskim". Szefowa dyplomacji UE podziękowała również premierowi za to, że wraz z całym rządem oraz prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem "wznowili dialog i dyplomację na Półwyspie Koreańskim oraz perspektywę denuklearyzacji" Półwyspu, którą Unia "wspiera i nadal będzie wspierać na wszelkie możliwe sposoby".

 

Wizyta w Korei jest częścią oficjalnej podróży Mogherini do Azji i Oceanii. Wcześniej Mogherini spotkała się w Singapurze z członkami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), a we wtorek poleci do Nowej Zelandii, z której z kolei uda się do Australii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook