Andrej Babisz: jeśli Niemcy i Austria wprowadzą kontrole graniczne, zrobimy to samo

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Czechy muszą zareagować na spór w Niemczech dotyczący migracji - oznajmił w piątek premier Andrej Babisz przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Państwa. Zapowiedział, że jeśli Niemcy i Austria wprowadzą kontrole graniczne, Czechy pójdą w ich ślady.

 

Premier oświadczył, że spodziewa się od Rady Bezpieczeństwa Państwa informacji o podejmowanych na granicy działaniach przez policjantów, celników i ewentualnie żołnierzy. Wyraził jednocześnie opinię, że działania te nie będą jednak konieczne. Zdaniem Babisza powodem problemów jest sytuacja w Niemczech, gdzie doszło do sporu na temat migracji pomiędzy członkami rządzącej koalicji - ministrem spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem, liderem CSU a kanclerz Angelą Merkel (CDU).

 

"Udamy się na punkty graniczne i będziemy kontrolować granicę"

 

Przed posiedzeniem Rady, którą Babisz zwołał po powrocie ze szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie z udziałem kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, premier podkreślił, że Austriacy zapowiedzieli, że w przypadku zawracania niektórych migrantów spod niemieckich granic będą postępować analogicznie.

 

Zdaniem Babisza Czechy musiałyby zareagować i bronić swojej granicy. "Podejmiemy takie same działania, udamy się na punkty graniczne i będziemy kontrolować granicę" - cytuje agencja CTK premiera.

 

Przypomniał on, że Czechy opowiadają się za zorganizowaniem przez Europę obozów dla uchodźców poza jej terytorium. Południowych granic - mówił premier - mają bronić kraje, które są tam położone, a pozostałe kraje Unii mają im pomagać.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook