Kim Dzong Un wylądował w Singapurze, gdzie spotka się z Trumpem

(fot. PAP/EPA/TERENCE TAN / MCI / HANDOUT)

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wylądował w niedzielę w Singapurze, gdzie we wtorek ma się spotkać z prezydentem USA Donaldem Trumpem, by rozmawiać o zakończeniu wrogości i denuklearyzacji. Będzie to pierwsze w historii spotkanie przywódców USA i Korei Płn.

 

Boeing 747 należący do państwowych chińskich linii Air China wylądował po południu czasu lokalnego na międzynarodowym lotnisku Changi. Minister spraw zagranicznych Singapuru Vivian Balakrishnan potwierdził, że na pokładzie znajdował się Kim Dzong Un.

 

"Przywitałem przewodniczącego Kim Dzong Una, który właśnie przybył do Singapuru" - napisał Balakrishnan na Twitterze, udostępniając zdjęcie północnokoreańskiego przywódcy w okularach i ciemnym garniturze w stylu Mao Zedonga. Według komunikatu MSZ jeszcze w niedzielę Kim ma się spotkać z Balakrishnanem.

 

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

 

Samolot z Kimem na pokładzie był jednym z trzech, jakie wyleciały w niedzielę rano z Pjongjangu. Pozostałe dwa przewożą prawdopodobnie członków północnokoreańskiej delegacji oraz zapasy jedzenia i sprzęt - podał singapurski dziennik "Straits Times".

 

Po wylądowaniu samolotu Air China kolumna ponad 20 samochodów udała się z lotniska w kierunki centrum miasta, najprawdopodobniej w stronę hotelu St. Regis, gdzie według wcześniejszych zapowiedzi Kim ma się zatrzymać. W okolicy hotelu obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, a policja zamknęła ruch na niektórych ulicach.

 

Mamy szansę na cudowny wynik dla świata 

 

Obostrzenia wprowadzono też w pobliskim hotelu Shangri-La, gdzie ma się zatrzymać delegacja prezydenta USA. Donald Trump opuścił w sobotę szczyt grupy G-7 w Kanadzie i wyruszył bezpośrednio do Singapuru, dokąd ma przylecieć w niedzielę wieczorem czasu lokalnego.

 

"Jestem w drodze do Singapuru, gdzie mamy szansę na osiągnięcie prawdziwie cudownego wyniku dla Korei Północnej i Świata. To z pewnością będzie ekscytujący dzień i wiem, że Kim Dzong Un będzie pracował bardzo ciężko, by zrobić coś, co rzadko było wcześniej robione" - napisał Trump na Twitterze.

 

Szczyt Trump-Kim rozpocznie się we wtorek rano

 

Wyczekiwany szczyt Trump-Kim rozpocznie się we wtorek rano w luksusowym hotelu Capella na wyspie Sentosa w południowej części Singapuru. Głównym tematem będzie denuklearyzacja Korei Płn., która w ubiegłym roku ogłosiła się mocarstwem atomowym zdolnym do ataku jądrowego na całe kontynentalne terytorium USA.

 

Premier Singapuru Lee Hsien Loong ocenił w niedzielę w czasie wizyty w centrum prasowym utworzonym z okazji szczytu, że organizacja wydarzenia będzie kosztować "mniej więcej 20 mln" dolarów singapurskich (prawie 55 mln zł), ale jego kraj jest gotów ponieść ten koszt, by przyczynić się do stabilności w regionie. Przy szczycie akredytowało się ponad 3 tys. dziennikarzy z całego świata, a rzesze innych obsługują to wydarzenie spoza centrum prasowego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook