Sąd Najwyższy w USA uznał, że wolność religii jest ważniejsza od praw mniejszości seksualnych

(fot. shutterstock.com)

Sąd Najwyższy USA w opinii wydanej w poniedziałek stosunkiem głosów 7: 2 opowiedział się po stronie Jacka Phillipsa, cukiernika z Kolorado, który w roku 2012 z powodów religijnych odmówił parze gejów przygotowania dla nich tortu weselnego.

 

Sąd Najwyższy jednocześnie uznał, że wyrok sędziego administracyjnego Komisji Praw Obywatelskich Stanu Kolorado (Colorado Civil Rights Commission), który w roku 2013 nakazał cukiernikowi realizować zlecenia na torty weselne dla wszystkich par, był niesłuszny.

 

Sprawa zaczęła się sześć lat temu, kiedy dwóch mężczyzn przyszło do cukierni Phillipsa i chciało zamówić tort weselny. W roku 2012 małżeństwa gejów nie były jeszcze legalne w Kolorado.

 

Para zamierzała pobrać się w stanie Massachusetts, gdzie małżeństwa były już legalne, a tort podać podczas przyjęcia weselnego w Kolorado.

 

Phillips odmówił wykonania tortu, ponieważ jako ewangelikalny chrześcijanin jest przeciwny ślubom jednopłciowym.

 

Para oskarżyła Phillipsa przed Komisją Praw Obywatelskich Stanu Kolorado o dyskryminację, a Komisja przyznała im rację.

 

Przepisy federalne nie gwarantują praw mniejszości seksualnych, jednak prawodawstwo 20 stanów amerykańskiej federacji (w tym stanu Kolorado) i setek lokalnych jurysdykcji zabrania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

 

Sprawa trafiła w ubiegłym roku do Sądu Najwyższego, który sam wybiera sobie sprawy do rozpatrzenia.

 

Reprezentująca Phillipsa adwokatka z konserwatywnej Alliance Defending Freedom (Stowarzyszenie w Obronie Wolności) Kristen Waggoner przedstawiała swojego klienta jako artystę, któremu przysługują takie same gwarancje swobody ekspresji jak rzeźbiarzowi czy malarzowi.

Phillips - przekonywała Waggoner - nie miałby wyboru, gdyby sprzedawał torty "po prostu z półki". Jednak torty na zamówienie wymagają inwencji, a więc są dziełami sztuki, dlatego cukiernik może odmówić wykonania tortu, tak jak rzeźbiarz czy malarz może odmówić wykonania rzeźby czy obrazu, którego wymowa jest sprzeczna z jego przekonaniami religijnymi.

 

"Postępowanie Komisji Praw Obywatelskich w sprawie (Phillipsa) zawierało wyraźne i niedopuszczalne elementy wrogości w stosunku do jego szczerych przekonań religijnych, które motywowały jego decyzję" - orzekł Sąd Najwyższy.

 

Jednocześnie sędzia Anthony Kennedy podkreślił w uzasadnieniu wyroku, że ogłoszona w poniedziałek decyzja Sądu Najwyższego nie gwarantuje wydania w innych, podobnych sprawach identycznych wyroków.

 

"Decyzje w podobnych sprawach i w podobnych uwarunkowaniach wymagają dalszych deliberacji w sądach. Rozstrzygnięcia w tych sprawach powinny uwzględniać, że takie dysputy muszą być rozstrzygnięte z tolerancją, bez niepotrzebnego braku szacunku do autentycznych przekonań religijnych, ale także bez poddawania homoseksualistów upokorzeniom, kiedy na wolnym rynku starają się nabyć dobra i usługi" - napisał Kennedy w uzasadnieniu wyroku.

 

Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie Phillipsa był jego pierwszą decyzją dotyczącą praw mniejszości seksualnych odkąd ten sam sąd zalegalizował, w roku 2015, małżeństwa jednopłciowe we wszystkich stanach.

 

Opublikowana w poniedziałek decyzja Sądu Najwyższego nie określa definitywnie sytuacji, kiedy indywidualna wolność religii i ekspresji gwarantowana na podstawie pierwszej poprawki do konstytucji może prowadzić do pogwałcenia praw mniejszości seksualnych.

 

Dlatego, zdaniem ekspertów prawnych, chociaż poniedziałkowy wyrok jest zwycięstwem cukiernika, nie jest jednak jednoznacznym zwycięstwem konserwatystów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.79

Liczba głosów:

24

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 07:44:37 | 2018-06-05
Tylko patrzeć jak protestant nie upiecze tortu katolikowi czy buddyście  itp. Paranoja.

Oceń 20 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

NAJ 05:56:08 | 2018-06-05
''od praw mniejszości seksualnych'' ???

powinno być napisane od '' ohydnych zboczeń''.


Pytam się Ciebie człowiecze ile czasu wytrzymasz jeśli na podwórku Twoim dwa konie będą kopulować ze sobą,  ile czasu wytrzymasz jeśli to samo będą robiły psy i inne zwierzęta..... ......................

HOMOSEKSUALIZMU NIKT NIE WYLECZYŁ I NIE WYLECZY

zrozumcie to raz na zawsze: TO BÓG WYDAŁ ICH NA ŁUP NIECZYSTOŚCI, TAK IŻ DOPUSZCZALI SIĘ BEZCZESZCZENIA WŁASNYCH CIAŁ.

'' 24 Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał''

'' 28 A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi.''

Czytajcie uważnie.

21 Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. 22 Podając się za mądrych stali się głupimi. 23 I zamienili chwałę6 niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów.

24 Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał.

25 Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen. 26 Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. 27 Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie.

28 A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi.
29 7 Pełni są też wszelakiej nieprawości, przewrotności, chciwości, niegodziwości. Oddani zazdrości, zabójstwu, waśniom, podstępowi, złośliwości; 30 potwarcy, oszczercy, nienawidzący Boga, zuchwali, pyszni, chełpliwi, w tym, co złe - pomysłowi, rodzicom nieposłuszni, 31 bezrozumni, niestali, bez serca, bez litości. 32 Oni to, mimo że dobrze znają wyrok Boży, iż ci, którzy się takich czynów dopuszczają, winni są śmierci, nie tylko je popełniają, ale nadto chwalą tych, którzy to czynią.


Jest  wyrażnie napisane, że za to, że ludzie nie oddawali  Jahwe  czci, ani Mu nie dziękowali mimo , ŻE GO POZNALI TO WŁAŚNIE ON ( JAHWE ) SPRAWIŁ, WYDAŁ ICH ''na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. 27 Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. 28 A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godziTak TO JAHWE ZA BRAK SZACUNKU INNE SPRAWIŁ POMIESZAŁ W ICH NATURZE DO TEGO STOPNIA , ŻE MĘŻCZYŹNI MIEDZY SOBĄ   ZACZELI WSPÓŁŻYĆ PODOBNIE JAK KOBIETY.

TO JESZCZE NIC, BO WŁAŚNIE ZA TO ŻE WSPÓŁŻYJĄ  MIĘDZY SOBĄ ZOSTALI PRZEZNACZENI NA ŚMIERĆ.

TO WŁAŚNIE JEST NIEWOLA PRAWA, O KTÓREJ WAM WIELOKROTNIE PISAŁEM UŻYWAJĄC CYTATÓW AP PAWŁA W TYM ZAKRESIE. POLEGA ONA NA TYM, ŻE OKREŚLA SIĘ PRAWO A ZDRUGIEJ STRONY WŁADCA TEGO ŚWIATA SWOJĄ MOCĄ MIESZA W GŁOWACH LUDZI TAK ABY TEGO PRAWA NIE WYPEŁNILI. WŁADCA TEGO ŚWIATA-  NIE RAZ SWOJĄ PODSTĘPNOŚCIĄ SPRAWIAŁ OMAMIENIE LUDZI CELEM UZYSKANIA DLA SIEBIE OKREŚLONYCH ZAŁOŻEŃ ( Czytaj ST).

ALE Z TEJ NIEWOLI PRAWA WŁAŚNIE PAN JEZUS CHRYSTUS WYZWOLIŁ CZŁOWIEKA W TYM HOMOSEKSUALISTĘ.
WYZWOLIŁ NAJBARDZIEJ GRZESZNEGO CZŁOWIEKA. WYZWOLIŁ WYPEŁNIAJĄC TO PRAWO I UMIERAJĄC NA KRZYŻU.


Ja wiele razy Wam tłumaczyłem na czym to polega. Ogólnie na tym, że przyjmując chrzest ALE W IMIĘ JEZUS lub świadomie oddając swoje życie Panu Jezusowi Chrystusowi
STAJESZ SIĘ JEGO CZĘŚCIĄ , JESTEŚ JEGO CZŁONKIEM A ON WŁAŚNIE WYPEŁNIŁ PRAWO WIĘC I TY NIE NALEŻYSZ JUŻ DO TEGO ŚWIATA. NAWET NIE BĘDZIESZ SĄDZONY JEŚLI ODWOŁUJESZ SIĘ DO DUCHA --MOCY OJCA PANA JEZUSA CHRYSTUSA --WYDAJESZ JEGO OWOCE ( czyt GAL 5 ).
Zatem DOTYCZY TO TAKŻE HOMOSEKSUALISTOW. Jeśli największy homoseksualista odda swoje życie Panu Jezusowi Chrystusowi ZOSTANIE ZBAWIONY. Pan Jezus Chrystus dokładnie wie co to NIEWOLA PRAWA, ZNA SŁABOŚĆ LUDZKĄ , ALE RÓWNIEŻ WIE , ŻE Homoseksualizm to nie choroba to MOC ( PROGRAM WŁADCY TEGO ŚWIATA) , moc przy pomocy której ( JAK TO ON SAM O SOBIE MÓWI) SPRAWIŁEM ICH SERCA CIĘŻKIMI.

Oceń 11 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 01:35:07 | 2018-06-05
Wielki dzień! Bardzo ważne orzeczenie!

#swietuje

Oceń 34 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook