Obchodach 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. "Na pamięci musimy budować współczesność"

(fot. PAP/Adam Guz)

Wartości, które były udziałem pokolenia walk o niepodległość są żywe, bo trwa pamięć, którą musimy brać pod uwagę przy kształtowaniu tożsamości - powiedział w czwartek szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk, który bierze udział w obchodach 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino.

 

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wraz z polską delegacją m.in. z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem bierze udział w obchodach 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

 

"Przed chwila byliśmy świadkami niezwykle historycznego wydarzenia. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która nadaje temu miejscu imię +Wzgórza Pamięci+ dokonali przedstawiciele dwóch pokoleń: weteran walk o niepodległość oraz to najmłodsze pokolenie obecne dziś na uroczystości. To pokazuje, że historia się nie skończyła, a wartości, idee, które były udziałem pokolenia walk o niepodległość są żywe, bo trwa pamięć, którą bardzo mocno musimy brać pod uwagę przy kształtowaniu tożsamości - nie tylko polskiej, włoskiej, ale europejskiej. Na pamięci musimy budować współczesność" - podkreślił Kasprzyk.

 

Zaznaczył, że Polska "jak mało który kraj na świecie rozumie czym jest utrata niepodległości". "Dlatego wychowywani byliśmy przez poprzednie pokolenia w duchu umiłowania tej wartości" - mówił. Jak dodał, młode pokolenie Polaków "chce ślubować weteranom, że tak jak oni i my będziemy zawsze wierni Rzeczpospolitej niepodległej, dumnej i suwerennej" - mówił szef urzędu ds. kombatantów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook