Prezydent Portugalii zawetował ustawę o zmianie płci

(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa zawetował ustawę o zmianie płci dopuszczającą takie zabiegi u nieletnich, którzy ukończyli 16. rok życia. Szef państwa uzasadnił swoją decyzję brakiem w przepisach obowiązku konsultacji medycznych.

 

Jak przypomniał prezydent, w ustawie przyjętej w kwietniu przez jednoizbowy parlament Portugalii, Zgromadzenie Republiki, nie zapisano obowiązku konsultacji medycznych uzasadniających zmianę płci.

 

- Proszę Zgromadzenie Republiki, aby ponownie pochyliło się nad tą ustawą, szczególnie nad punktem dotyczącym możliwości wcześniejszej konsultacji medycznej dla obywateli mających mniej niż 18 lat - stwierdził Rebelo de Sousa.

 

Wskazał, że konsultacje i badania lekarskie mogą pomóc wykluczyć zbyt pochopne decyzje młodych ludzi co do zmiany płci. Stwierdził, że niektóre z nich "mogą hipotetycznie wynikać z frustracji", a opinia lekarska może pomóc w ustaleniu, czy rzeczywiście operacja jest niezbędna.

 

Rebelo de Sousa przypomniał, że organ doradczy Krajowa Rada Etyki dla Nauk o Życiu (CNECV) wskazała wcześniej na konieczność wydawania opinii medycznych w przypadku nieletnich planujących zmienić płeć.

 

Weto prezydenta poparło w czwartek także Stowarzyszenie Katolickich Lekarzy Portugalii (AMCP). Organizacja stwierdziła, że przyjęte przez parlament prawo miało niewiele wspólnego z medycyną i było poważnym nadużyciem dla zdrowia publicznego.

 

Zgodnie z ustawą młodzi obywatele Portugalii już na dwa lata przed osiągnięciem pełnoletności mieliby prawo zgłaszać w urzędzie stanu cywilnego nowe imiona, zgodne z płcią, z którą zamierzali się identyfikować. Do operacji zmiany płci pomiędzy 16. i 18. rokiem życia miały być dopuszczane jedynie osoby posiadające zgodę rodziców.

 

Za przyjęciem nowych przepisów głosowali rządzący krajem socjaliści (PS), Blok Lewicy (BE) oraz Zieloni (PEV) i partia Ludzie-Zwierzęta-Natura (PAN). Komuniści (PCP) wstrzymali się od głosu. Przeciwne ustawie były centroprawicowe ugrupowania socjaldemokratów (PSD) oraz ludowców (CDS-PP).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.91

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Incolta_Capitas 11:08:36 | 2019-04-30
Przynajmniej jeden, który nie dał się ponieść populistycznym hasełkom.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook