Węgry: rola Rosji w konflikcie syryjskim jest nie do ominięcia

(fot. shutterstock.com)

Węgierski minister podkreśla, że rozwiązanie konfliktu jest możliwe tylko przy wpółpracy mocarstw wchodnich i zachodnich.

 

Rola Rosji w sprawie konfliktu w Syrii jest nie do ominięcia - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto po poniedziałkowych rozmowach szefów dyplomacji państw unijnych na temat sytuacji w Syrii.

 

Szijjarto dodał ponadto, że wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu będą skuteczne tylko wówczas, gdy mocarstwa wschodnie i zachodnie będą ze sobą współpracować.

 

Węgierski minister podkreślił, że celem sobotniego ataku lotniczego USA, Wielkiej Brytanii i Francji na syryjskie obiekty było - oprócz odwetu - zapobieżenie dalszym atakom z użyciem broni chemicznej.

 

Odnosząc się do poniedziałkowego spotkania szefów dyplomacji krajów UE w Luksemburgu, Szijjarto zaznaczył, że jasno podkreślili oni, iż odrzucają użycie broni chemicznej i uważają je za poważne przestępstwo, a także iż sprawcy nie mogą pozostać bezkarni. Podkreślili również - według jego słów - że celem w Syrii jest znalezienie politycznego, pokojowego rozwiązania, aby uchodźcy mogli powrócić do domów i bezpiecznie żyć.

 

UE zagroziła w poniedziałek nowymi sankcjami wobec Syrii w związku z wykorzystaniem przez tamtejszy reżim broni chemicznej. Szefowie dyplomacji państw unijnych zgodzili się, że wszyscy odpowiedzialni za łamanie prawa muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

 

Połączone wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku z 7 kwietnia w mieście Duma na wschód od Damaszku; zginęło wówczas ponad 60 osób.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook