Chiny: powstała strona internetowa do zbierania donosów na szpiegów i łapówkarzy

(imtmphoto / shutterstock.com)

Chińskie ministerstwo bezpieczeństwa państwowego uruchomiło w niedzielę stronę internetową, na której obiecuje nagrody za donosy na temat potencjalnych zagrożeń dla kraju i władzy państwowej, w tym szpiegostwa, korupcji, działalności wywrotowej i separatyzmu.

 

Strona 12339.gov.cn wzywa ludność do zgłaszania wszelkich przypadków organizowania lub podżegania do spisków przeciwko władzy państwowej i systemowi socjalistycznemu, działalności terrorystycznej lub separatystycznej oraz prób przekupywania urzędników państwowych i wojskowych przez obywateli Chin i obcokrajowców.

 

Lista podejrzanych aktywności obejmuje również przypadki, gdy osoby spoza Chin samowolnie spotykają się z "kimkolwiek w Chinach, kto prowadził działania narażające bezpieczeństwo państwowe lub jest o to mocno podejrzewany". Takie sformułowanie rodzi obawy, że może to dotyczyć jakiegokolwiek kontaktu obcokrajowców z dysydentami - ocenia agencja AFP.

 

Na liście znalazło się również "wykorzystywanie religii do działań zagrażających bezpieczeństwu państwowemu" oraz fabrykowanie lub zniekształcanie faktów, publikacja i rozpowszechnianie materiałów tekstowych, głosowych i audiowizualnych w celu zagrożenia bezpieczeństwu państwowemu.

 

Osoby i organizacje, których informacje będą miały "istotny wkład" w zwalczanie niepożądanych działań, zostaną za to wynagrodzone - napisano na stronie, która umożliwia składanie donosów online. Nie podano konkretnie, jakie to będą nagrody, ale miejskie Biuro Bezpieczeństwa Państwowego w Pekinie oferowało za informacje o szpiegach od 10 tys. do 500 tys. juanów - informowały lokalne media w kwietniu ub.r.

 

Z okazji Narodowego Dnia Edukacji o Bezpieczeństwie Państwowym, który od 2016 roku obchodzony jest 15 kwietnia, ministerstwo wraz z dwiema innymi instytucjami opracowało ilustrujący groźną działalność komiks pt. "Przyjaciel w masce". Jego bohaterem jest obcokrajowiec, który podając się za członka zagranicznej organizacji pozarządowej, przekupuje Chińczyka, by promował wśród lokalnych robotników prawa pracownicze "w stylu zachodnim" i zachęcał ich do protestów. Pracownicy wychodzą na ulicę, co komiks nazywa "nielegalnym wydarzeniem", ale jeden z czujnych robotników donosi władzom o związkach organizatora z obcokrajowcem.

 

Dwa lata temu z okazji pierwszego Dnia Edukacji o Bezpieczeństwie Państwowym władze Pekinu rozkleiły w mieście komiks pt. "Niebezpieczna miłość", przedstawiający historię Chinki uwiedzionej przez obcokrajowca w celu wydobycia od niej tajemnic państwowych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 11:55:14 | 2018-04-17
Pawlik Morozow znów w akcji.

Oceń 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook