Ukraina: armia apeluje do separatystów o przestrzeganie rozejmu wielkanocnego

(fot. shutterstock.com)

Armia Ukrainy zaapelowała w sobotę do separatystów prorosyjskich w Donbasie na wschodzie kraju o przestrzeganie rozejmu, który ogłoszono wcześniej na czas Świąt Wielkanocnych.

 

Według Kijowa rebelianci złamali porozumienie o zawieszeniu broni już ponad 230 razy.

 

"Bojownicy rosyjskich wojsk okupacyjnych nadal ignorują ustalenia Trójstronnej Grupy Kontaktowej (ws. Donbasu) dotyczące pełnego wstrzymania walk w okresie Świąt Wielkanocnych. Od początku rozejmu, który ogłoszono 30 marca, agresor dokonał ponad 230 ostrzałów pozycji ukraińskich obrońców, niejednokrotnie z użyciem broni zakazanej przez mińskie porozumienia" - ogłoszono w komunikacie dowództwa armii Ukrainy na Facebooku.

 

Armia ukraińska zapewniła, choć to jej żołnierze na linii rozgraniczenia w obwodzie donieckim i ługańskim nadal będą przestrzegać rozejmu i zwróciła się do separatystów, by odpowiedzieli jej tym samym.

 

"Sztab ATO (ukraińskiej operacji antyterrorystycznej w Donbasie) nawołuje tak zwanych przywódców okupacyjnej administracji Federacji Rosyjskiej do wstrzymania ostrzałów i prowokacji zbrojnych, by pozwolić cywilnym mieszkańcom miejscowości przyfrontowych na spokojne obchody wielkiego święta religijnego - Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa" - głosi komunikat.

 

Prawosławni i grekokatolicy na Ukrainie obchodzą święta religijne według kalendarza juliańskiego. W tym roku Wielkanoc przypada w tym kraju w niedzielę 8 kwietnia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?